Program branżowy

zaktualizowano dnia: 11 lutego 2019

Czwartek, 17 maja

10.15–13.00 Edu Akcja dla bibliotek to coroczna konferencja, która odbywa się w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej

Co roku to właśnie tam spotykają się warszawskie bibliotekarki i bibliotekarze.  W tym roku zaprezentujmy działania Biura Kultury Urzędu m.st Warszawy  na rzecz dzielnicowych  bibliotek.


Organizator: Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej
Miejsce: sala Amsterdam
10.30–12.00 Business intelligence rynku książki na świecie: Jakie dane z rynku potrzebne są wydawcy i księgarzowi, by dobrze zarządzać swoim biznesem?

Panel moderowany przez Marcina Garlińskiego (Muza S.A.)

Na spotkaniu metody gromadzenia danych z rynku książki przedstawią: Paul Kloda (MVB Marketing - und Verlagsservice des Buchhandels GmbH) i Renek Mendruń (Nielsen Book Research)

 


Organizator: Polska Izba Książki | Polish Chamber of Books
Miejsce: sala Londyn B
10.30–13.00 Spotkanie z firmą ABE-IPS

Serdecznie zapraszamy na coroczne spotkanie z przedstawicielami naszej firmy, które będzie miało miejsce podczas Warszawskich Targów Książki.

W trakcie spotkania odbędą się następujące prezentacje:

1. Evidence Based Acquisition – najlepszy sposób zakupu książek elektronicznych
– Leszek Czerwiński (Cambridge University Press)

2. McGraw-Hill Education – Referencyjne Bazy Wiedzy
– Sergiusz Rózicki (ABE-IPS)

3. OUP Journals and Online Products – rozwiązania akademickie
– Julita Madzio (Oxford University Press)

Jednocześnie, jak co roku w zawiązku z Targami zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty specjalnej i składania zamówień na książki z 12% rabatem.

Więcej informacji oraz obowiązkowa rejestracja obecności pod adresem marketing@abe.pl


Organizator: ABE-IPS
Miejsce: sala Londyn A
11.00–18.00 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN udzielają konsultacji na stoisku Biblioteki Narodowej


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 84/D12
11.00–18.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej to przez wszystkie dni targowe można  zostawić na stoisku BN 84/D 12 egzemplarze  brakujących publikacji.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 84/D12
12.00–13.00 Uroczyste otwarcie 9. Warszawskich Targów Książki i 12. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA
Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki i Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
12.00–13.00 Czy memy podlegają prawu autorskiemu? Szkolenie Legalnej Kultury

Jak legalnie promować księgarnię, wydawnictwo, bibliotekę w internecie? Gdzie szukać bezpłatnych zdjęć, filmów, muzyki i książek, które przydadzą się w działaniach promocyjnych? Jak legalnie korzystać z otwartych zasobów kultury? Jak organizować wydarzenia dla czytelników, nie naruszając praw autorskich?

I część dwudniowego szkolenia Fundacji Legalna Kultura z zasad wykorzystywania utworów chronionych w działaniach promocyjnych księgarzy, wydawców. Szkolenie to także prezentacja licencji i bezpłatnych zasobów cyfrowych przydatnych w codziennej pracy księgarzy, wydawców, bibliotekarzy czy blogerów książkowych. Po warsztacie uczestnicy będą mieli możliwość konsultacji z prawnikiem Fundacji drogą elektroniczną.

 


Organizator: Fundacja Legalna Kultura
Miejsce: sala Londyn B
13.00–14.00 Nagroda Literacka NIKE

Ogłoszenie nominacji.


Organizator: Fundacja Nagrody Literackiej NIKE
Miejsce: sala Londyn B
13.00–14.00 Polski rynek książki dla dzieci i młodzieży: maj 2017 - maj 2018. Subiektywny przegląd zdarzeń.

Michał Zając - członek PS IBBY, wykładowca Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW, specjalista w dziedzinie książki dla dzieci i młodzieży.

Polska Sekcja IBBY – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych jest organizacją non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Główne cele działalności to m.in. integracja środowisk związanych z książką dla dzieci, promocja osiągnięć polskich twórców oraz tłumaczy. Organizuje coroczny konkurs „Książka Roku”, w którym nagradza książki na podstawie ich wartości literackiej i graficznej oraz działaczy  upowszechniających czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Jest jedną z 75 sekcji krajowych zrzeszonych w IBBY (International Board on Books for Young People) z siedzibą w Bazylei.  


Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych
Miejsce: sala Londyn C
13.00–14.00 Lew Hieronima – wręczenie nagrody dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom

Trzecia edycja nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
13.30–14.30 O pożytkach płynących ze standaryzacji. Nowości w serwisie e-ISBN

O nowościach w serwisie i normie ISBN oraz o tym, jak trafiać do księgarzy, czytelników i bibliotekarzy, a także co nieco o tym, co w świecie piszczy, opowiedzą Katarzyna Nakonieczna i Dorota Cymer z Biblioteki Narodowej.

Przez wszystkie dni targowe zapraszamy także na konsultacje na stoisku Biblioteki Narodowej.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: sala Londyn A
14.00–15.00 Wręczenie Nagród Magellana w konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne 2017 roku”
Organizator: Biblioteka Analiz, Magazyn Literacki KSIĄŻKI
Miejsce: sala Londyn B
14.00–15.00 Dlaczego Wydawnictwo Literackie to Wszystkie Strony Literatury? O jubileuszu 65-lecia i nie tylko - spotkanie dla bibliotekarzy

Wydawnictwo Literackie to jedna z najprężniej działających i najbardziej zasłużonych polskich oficyn. Czym znany wszystkim WL może pochwalić się w 2018 roku? Oczywiście jubileuszem 65-lecia, ale nie tylko. Podczas spotkania bibliotekarze zapoznają się z nową ofertą Wydawnictwa Literackiego, a także z najważniejszymi zapowiedziami na najbliższe miesiące. Osobne miejsce poświęcone zostanie literaturze dziecięcej. Przedstawione zostaną także możliwości współpracy pomiędzy WL a bibliotekami. Gorąco zapraszamy.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE
Miejsce: sala Londyn C
14.00–15.00 Książka to kapitał - strategia księgarni BookBook
Organizator: Przedsiębiorstwo „Dom Książki” sp. z o.o. w Warszawie
Miejsce: sala Paryż A
14.00–15.00 DEBATA „BIBLIOTEKA PRZYSZŁOŚCI – jak zachęcić do korzystania z biblioteki w dobie smartfonów, Instagrama i aplikacji mobilnych”

Debata ma na celu pokazać proces zmian w bibliotekach publicznych m.st. Warszawy. Prelegenci – aktywnie zaangażowani w rozwój czytelnictwa – opowiedzą o wyzwaniach stawianych kulturze literackiej w dobie smartfonów i social mediów.

 Rozmawiać będą dyrektorzy warszawskich bibliotek.


Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
14.00–15.30 58. Konkurs PTWK "Najpiękniejsze Książki Roku 2017

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom 58. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017


Organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
Miejsce: sala Amsterdam
14.00–15.30 Rozstrzygnięcie i wręczenie dyplomów pierwszej części Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych ,,Wydawcy wybierają drukarnie"

Impreza towarzyszy uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień laureatom 58. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Organizatorem jest magazyn ,,Wydawca", PTWK i Sekcja Poligrafów SIMP

 


Organizator: Inicjał Andrzej Palacz, "Wydawca"
Miejsce: sala Amsterdam
14.30–16.30 „Najlepsza książka na wiosnę” oraz „Najlepsza książka katolicka”

Ogłoszenie wyników konkursu i plebiscytu. Konferencja dla wydawców.


Organizator: granice.pl - wszystko o literaturze
Miejsce: sala Londyn A
15.00–15.30 Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki „Gryfia”

Ogłoszenie nominacji.


Organizator: Kurier Szczeciński
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
15.00–16.20 Buuki - szansą dla książki

Platforma komunikacyjna Buuki.pl tworząc wirtualną sieć niezależnych księgarń może zintensyfikować obrót książką i wzajemne relacje księgarz - wydawca. Głównym zadaniem Buuki jest aktywizacja sprzedaży w klasycznych księgarniach poprzez zastosowanie nowoczesnych technik informatyczno-lokalizacyjnych. Platforma Buuki rozwija współpracę pomiędzy każdym podmiotem branży, nie eliminuje żadnego z dotychczasowych partnerów lecz intensyfikuje i zapewnia przejrzystość obrotu książką na rynku. Na WTK 2018 chcemy przedstawić Wydawcom i Księgarzom potencjał platformy i kierunki jej dalszego rozwoju na przykładzie danych on-line z ok. 40 połączonych w system baz księgarskich. W naszej prezentacji zwracamy uwagę na: 1. Dostępność tytułów dla klienta. 2. Procent tytułów w aktywnym obrocie w stosunku do tytułów „dostępnych”. 3. Proponujemy Wydawcom nową formę sprzedaży tytułów wolno rotujących i wycofanych. 4. Przedstawiamy możliwość aktywnej reklamy on-line i promocji lokalnej. 5. Możliwość równoległego obok Internetu rozwoju klasycznych księgarń wraz z ich   technologicznym i jakościowym skokiem w obsłudze klienta oraz możliwością implementacji know-how, nadążającym za rozwojem firm globalnych. 6. Wewnątrz platformy zapewniamy partnerom bezpośredni kontakt każdego z każdym.

 


Organizator: Buuki Sp. z o.o., osoba odpowiedzialna: dr Jan Lus
Miejsce: sala Paryż B
16.00–17.00 Salon Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Mikołajek i Oskar. Rozmowa z wybitną tłumaczką literatury francuskiej Barbarą Grzegorzewską

…o przygodach Mikołajka, który wciąż rządzi, o przyjaźni Oskara z panią Różą, o tłumaczeniu sztuk teatralnych, winie i kuchni francuskiej…

Barbara Grzegorzewska, wybitna tłumaczka literatury francuskiej, w 2015 r została kawalerem francuskiego Orderu Sztuki i Literatury. Otrzymała także wiele polskich nagród (STP, ZAiKSu), pełniła różne funkcje w wielu stowarzyszeniach, także w naszym. Jest najbardziej znana z przełożenia przygód Mikołajka Rene Goscinnego oraz Oskara i pani Róży Erica-Emmanuela Schmitta. Przetłumaczyła na polski dziesiątki powieści i sztuk teatralnych, a także sporo polskich sztuk na francuski.

Bożena Markiewicz, lektor, tłumacz przysięgły i literacki języka angielskiego, członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, członek kapituły nagrody im. Kuryłowiczów. Wielbicielka starych filmów, tłumaczyła symultanicznie filmy w Dyskusyjnych Klubach Filmowych. Napisała wojenne wspomnienia swojej matki. Obecnie pisze książkę współczesną.

 


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy polskich
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna

Piątek, 18 maja

11.00 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN udzielają konsultacji na stoisku Biblioteki Narodowej.

 


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 84/D12
11.00–12.00 Czy memy podlegają prawu autorskiemu? Szkolenie Legalnej Kultury

Jak legalnie promować księgarnię, wydawnictwo, bibliotekę w internecie? Gdzie szukać bezpłatnych zdjęć, filmów, muzyki i książek, które przydadzą się w działaniach promocyjnych? Jak legalnie korzystać z otwartych zasobów kultury? Jak organizować wydarzenia dla czytelników, nie naruszając praw autorskich?

II część dwudniowego szkolenia Fundacji Legalna Kultura z zasad wykorzystywania utworów chronionych w działaniach promocyjnych księgarzy, wydawców. Szkolenie to także prezentacja licencji i bezpłatnych zasobów cyfrowych przydatnych w codziennej pracy księgarzy, wydawców, bibliotekarzy czy blogerów książkowych. Po warsztacie uczestnicy będą mieli możliwość konsultacji z prawnikiem Fundacji drogą elektroniczną.


 


Organizator: Fundacja Legalna Kultura
Miejsce: sala Londyn A
11.00–12.00 Książka na ekranie

Współpraca między rynkiem wydawniczym i filmowym w Polsce. Diagnoza, problemy i pomysły na zmiany.

Prowadzenie: Script Studio, czyli Katarzyna Gawrońska i Zofia Karaszewska


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Script Studio
Miejsce: sala Londyn C
11.00–18.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej to przez wszystkie dni targowe można  zostawić na stoisku BN 84/D 12 egzemplarze  brakujących publikacji.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 84/D12
12.00–13.00 Prezentacja książki „Rozumienie świata. O pracy z książka i czytelnikiem”

Podczas spotkania zostanie zaprezentowany poradnik, będący owocem pracy grupy praktyków – bibliotekarek szkolnych i publicznych, nauczycielek wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, pedagogów pracujących ze starszą młodzieżą. Poradnik przybliża metodę KLANZY  i jej zastosowania w prowadzeniu warsztatów pracy z książką i czytelnikami. Publikacja jest skierowana  do wszystkich, którzy już wykorzystują aktywne metody w swojej codziennej pracy, ale nadal poszukują nowych pomysłów oraz inspiracji. Autorki starają się  odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto pracować z książką w grupie, podają też przykłady scenariuszy warsztatów, opartych o najnowsze wydawnictwa dla czytelników w różnym wieku.  Integralną częścią publikacji jest płyta z nagraniem czterech opowieści.

Prezentację przedstawi  Maria Kulik.


Organizator: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Zarząd Główny
Miejsce: scena A
12.00–14.00 "Prawo autorskie do materiałów ilustracyjnych"

Prawo autorskie do materiałów ilustracyjnych
- wykład Krzysztofa Lewandowskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i ZAiKS


Organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
Miejsce: sala Londyn C
13.00–14.00 Seminarium poligraficzne ,,Color Management w teorii i praktyce”
Organizator: Inicjał Andrzej Palacz, "Wydawca", Sekcja Poligrafów SIMP
Miejsce: sala Londyn A
13.00–14.00 Książka na ekranie

Rozmowa wokół ekranizacji „Ciemno, prawie noc” i  „Za niebieskimi drzwiami”.

Goście: Joanna Bator, Magdalena Cielecka, Aneta Hickinbotham, Mariusz Palej

Prowadzenie: Script Studio, czyli Katarzyna Gawrońska i Zofia Karaszewska


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Script Studio
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
14.00–15.00 Czytajmy książki dla dzieci! O literaturze dla młodych we współczesnym świecie

Wykład, w ramach którego odpowiemy na pytania co, jak i z kim czytać, żeby oswoić fenomen literatury dla dzieci i młodzieży.

Anna Czernow jest literaturoznawczynią i prezeską Polskiej Sekcji IBBY (Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych). PS IBBY jest organizacją non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej, w tym integracją środowisk związanych z książką dla dzieci i promocją osiągnięć polskich twórców oraz tłumaczy. Organizuje coroczny konkurs „Książka Roku”, w którym nagradza książki na podstawie ich wartości literackiej i graficznej oraz działaczy  upowszechniających czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie jest jedną z 75 sekcji krajowych zrzeszonych w IBBY (International Board on Books for Young People) z siedzibą w Bazylei.  


Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY)
Miejsce: sala Amsterdam
14.00–15.00 Wręczenie nagród w Konkursie na plakat zapowiadający 9. Warszawskie Targi Książki oraz dyskusja na temat roli szkoły polskiego plakatu w promocji Polski

Wręczenie nagród w Konkursie na plakat zapowiadający 9. Warszawskie Targi Książki, zorganizowanym przez Murator EXPO we współpracy z warszawską ASP oraz dyskusja na temat roli szkoły polskiego plakatu w promocji Polski.

W spotkaniu udział wezmą:

prof. Wiktor Jędrzejec  –  Prorektor ds. nauki i rozwoju Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, autorka koncepcji merytorycznej, tekstu, wyboru i układu ilustracji do albumu „Oto sztuka polskiego plakatu”.

prof. Lech Majewski – Kierownik Katedry Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Przewodniczący Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu.

 


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: scena B
14.00–15.30 Salon Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. "Tłumacz na rynku wydawniczym"

Dyskusja panelowa poświęcona trudnej sytuacji tłumaczy na rynku wydawniczym dotyczyć będzie zagadnień związanych ze współpracą tłumaczy z wydawnictwami, z jakością tłumaczeń, spadającymi stawkami za przekład i pauperyzacją zawodu tłumacza pisemnego.

Uczestnicy:

- prezes Polskiej Izby Ksiązki, Grażyna Szarszewska

- redaktor prowadząca Marzena Wasilewska, wydawnictwo Albatros

- tłumacz Rafał Lisowski, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

- tłumaczka Bożena Markiewicz, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich

moderator: członek Zarządu STP, Wojtek Gilewski


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy polskich
Miejsce: scena A
14.00–15.30 Księgarnia przyszłości – seminarium. Trendy – praktyka – wdrożenia. Innowacje w rozwoju księgarń niezależnych w Polsce i na świecie

Od prawie 20 lat OSDW Azymut, największy polski dystrybutor książek,  jest partnerem polskich księgarń. W tym roku wraz z Good Books chcielibyśmy wesprzeć księgarzy, przekazując informacje o innowacyjnych praktykach pojawiających się w polskim i światowym księgarstwie oraz handlu książkami. Zaprezentujemy także wyniki wewnętrznego badania ankietowego, które na początku roku było przeprowadzone podczas targów Inna Strona Księgarni.

Spotkanie poprowadzi Marcin Skrabka.

Liczba miejsc ograniczona – zapisy poprzez formularz dostępny na stronie www.azymut.pl i www.goodbooks.pl


Organizator: AZYMUT
Miejsce: sala Barcelona
15.00–17.00 Targi Książki w Moskwie
Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Targi Książki w Moskwie
Miejsce: Strefa fantastyki – Biznes Klub, poziom +1 (antresola)
15.30–16.25 Panel dyskusyjny: "Tłumacze na froncie zmian: przekłady odważnych książek dla dzieci i młodzieży"

Spotkanie z tłumaczami i wydawcami nowoczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: scena A
16.00 Ogłoszenie wyników Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2018. Ogłoszenie wyników konkursów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Nagrody prof. Jerzego Skowronka.

Doroczne spotkanie wydawców akademickich i naukowych połączone z wręczeniem nagród w Konkursie ACADEMIA, w tym Nagrody Głównej oraz wyróżnień rektorskich:  Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

Ogłoszeniu wyników Konkursu ACADEMIA 2018 towarzyszyć będzie wręczenie nagród laureatom konkursów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Nagroda Naukowa SBP im. Adama Łysakowskiego, Mistrz Promocji Czytelnictwa, Bibliotekarz Roku oraz Nagród im. prof. Jerzego Skowronka.


Organizator: organizatorzy Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Miejsce: sala Amsterdam
16.00–17.00 prof. Jerzy Bralczyk podpisuje książkę „Mój język prywatny”

prof. Jerzy Bralczyk podpisuje książkę „Mój język prywatny”


Organizator: Wydawnictwo Iskry
Miejsce: stoisko 59/D9
17.00–18.00 "Mała książka - wielki człowiek", czyli o kampanii społecznej i wyprawkach czytelniczych Instytutu Książki

Spotkanie będzie podsumowaniem projektu bookstartowego, który od grudnia 2017 na oddziałach położniczych w całej Polsce realizuje Instytut Książki oraz punktem wyjścia do kolejnego etapu projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym. W dyskusji udział wezmą między innymi: prof. Grzegorz Leszczyński - literaturoznawca specjalizujący się w literaturze dla dzieci, Dariusz Jaworski - dyrektor Instytutu Książki, Ewelina Ewertowska - z Fundacji Metropolia Dzieci.


Organizator: Instytut Książki
Miejsce: sala Londyn C
17.00–18.00 Ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla

Związek Stowarzyszeń "Fandom Polski" ma przyjemność zaprosić na uroczyste ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2017. Wśród zaproszonych gości będą laureaci Nagrody z lat ubiegłych oraz honorowa patronka Nagrody, pani Jadwiga Zajdel.


Organizator: Nagroda im. Janusza A. Zajdla
Miejsce: sala Londyn B
17.00–19.00 Walne Zgromadzenie Izby Księgarstwa Polskiego. Spotkanie zamknięte.
Organizator: Izba Księgarstwa Polskiego
Miejsce: sala Londyn A

Sobota, 19 maja

10.00–17.00 Agnieszka Kazała - Spotkanie z autorem i Wydawcą

Przez cały dzień będzie możliwość spotkania na stoisku Agnieszki Kazały, autorki bajek dla dzieci i przedstawicielki wydawnictwa


Organizator: Wydawnictwo Literackie BIAŁE PIÓRO
Miejsce: stoisko 18/D2
11.00–12.00 "L'enseignement par les documents authentiques avec Edito B1 et les nouveautés Didier FLE"

Pendant cette présentation, nous découvrirons quelques moyens d'utiliser des documents authentiques en classe de français grâce aux supports présents dans la nouvelle version du manuel Edito B1. La collection Edito (en 2018 : 5 livres, du niveau A1 au niveau C1) est construite autour de l'utilisation de documents authentiques variés et modernes. Nous profiterons également de cette rencontre pour dévouvrir les dernières publications des éditons Didier FLE, en particulier la méthode "Passe-Passe" pour les élèves de 6 à 10 ans.

Prowadzi: Przedstawiciel Metodyczny Wydawnictw DIDIER FLE i NOWELA - Rémi Gérôme 

 


Organizator: NOWELA , DIDIER FLE
Miejsce: sala Paryż A
11.00–12.00 "Grammatica e scrittura ai livelli avanzati"

"Uczę się języka, żeby się komunikować". Dużo osób, tak twierdzi, ale często zapomina, że ​​komunikowanie się to nie znaczy po prostu "mówić". Dziś bardziej niż kiedykolwiek, dobrze napisany tekst jest najlepszym sposobem na przedstawienie się np. pracodawcy lub profesorowi. Opanowanie włoskich struktur pisanych - to temat, który może wydawać się nieciekawy, ale może być zaskakująco przyjemny, zabawny i dać wiele satysfakcji!

Prowadzi: Przedstawiciel Metodyczny Wydawnictw EDILINGUA i NOWELA - Leonardo Masi

 


Organizator: NOWELA , EDILINGUA
Miejsce: sala Paryż B
11.00–12.00 Spotkanie z autorem Wojciechem Mikołuszko

Spotkanie z Wojciechem Mikołuszko cenionym dziennikarzem naukowym, któremu popularność wśród młodych czytelników przyniosły książki: "Tato, a dlaczego?", "Tato, a po co?", "Z tatą w przyrodę", "Dzieci doktora Motyla" oraz nowość "Z tatą na dinozaury".


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA
Miejsce: stoisko 6/D1
11.00–18.00 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN udzielają konsultacji na stoisku Biblioteki Narodowej.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 84/D12
11.00–18.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej to przez wszystkie dni targowe można  zostawić na stoisku BN 84/D 12 egzemplarze  brakujących publikacji.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 84/D12
11.00–19.00 André Diniz na Komiksowej Warszawie

Wydawnictwo Mandioca gości André Diniza, brazylijskiego scenarzystę i rysownika, autora wydanej w zeszłym roku "Faveli w kadrze". Autografy, pogaduszki, pytania o nowe projekty w Polsce, Brazylii i Portugalii - wszystko to na naszym stoisku, zapraszamy!


Organizator: Grupa Komiksowa - Bum Projekt, Mandioca, OMG, Sol Invictus
Miejsce: stoisko 59/BK
12.00–14.00 Spotkanie z Magdaleną Zawadzką wybitną aktorką oraz autorką książek "Moje wyspy szczęśliwe", "Taka jestem i już" oraz "Gustaw i ja"
Organizator: MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
12.10–13.10 "FOS: définir les besoins – individualiser l’approche" ("Język francuski specjalistyczny: od zdefiniowania potrzeb do indywidualizacji")

Osoby uczęszczające na kursy języka specjalistycznego mają zazwyczaj ściśle określone cele i indywidualne potrzeby. Dlatego przy projektowaniu kursu specjalistycznego niezwykle istotna jest indywidualizacja podejścia, elastyczność, a także odpowiednie zbalansowanie języka ogólnego i specjalistycznego i zrównoważenie pracy nad doskonaleniem poszczególnych sprawności językowych. Warsztat umożliwi zapoznanie się z technikami i publikacjami wydawnictwa CLE International, wspierającymi pracę z FOS.

Prowadzi: Przedstawiciel Metodyczny Wydawnictw CLE International i NOWELA - Monika Otulak – Komenda

 


Organizator: NOWELA , CLE INTERNATIONAL
Miejsce: sala Paryż A
12.10–13.10 „Interesujący, dynamiczny, nowatorski, Va bene!, czyli idealny podręcznik do nauki języka włoskiego dla młodzieży”

Seria podręczników Va bene! to pierwsza od wielu lat publikacja opracowana przez polskie autorki, które wzięły pod uwagę potrzeby polskich uczniów i ich największe trudności w nauce języka włoskiego. Przeznaczona jest do nauki języka od podstaw do poziomu średnio zaawansowanego w szkole, a także na wszelkiego rodzaju kursach językowych oferowanych dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Konstrukcja podręcznika opiera się na podejściu działaniowym zalecanym w ESOKJ (2003), a  tematyka jest bliska zainteresowaniom młodzieży, dzięki czemu nauka z podręcznikami Va bene! przebiega w sposób dynamiczny i ciekawy, nieustannie motywując uczniów do nauki.

Prowadzą Autorki serii: Aleksandra Kostecka-Szewc Marta Kaliska

 


Organizator: NOWELA
Miejsce: sala Paryż B
13.30–14.30 "Nos preparamos para el DELE: técnicas para activar la creatividad"

Un factor decisivo en el aprendizaje de lenguas extranjeras es la capacidad de ser imaginativo y poder comunicarnos de forma creativa. Más importante, si cabe, en los casos en los que nuestros estudiantes tienen que superar un examen o prueba que certifique su nivel. El presente taller está inspirado en la tesis del aprendizaje multisensorial que señala que la mejor forma de aprender es mediante el uso de los sentidos.  A partir de centrar la atención en diversos lenguajes como el visual, el musical y el lingüístico, presentaremos un conjunto de microtareas que nos sirvan para mejorar el proceso de aprendizaje del español en nuestras aulas. Veremos cómo la simbología, las metáforas y otros recursos hacen del aula un ecosistema más enriquecido y ayudan a los estudiantes a superar pruebas o certificaciones como el caso del examen DELE.

Prowadzi: Przedstawiciel Metodyczny Wydawnictw EDINUMEN i NOWELA - David Alejandro Thöny Méndez


Organizator: NOWELA , EDINUMEN
Miejsce: sala Paryż A
13.30–14.30 „Perfettamente! Nowatorskie podejście do nauczania języka włoskiego!”

Pertettamante!  to nowatorska seria podręczników, owoc wieloletnich doświadczeń i wspólnej pracy polskich autorek, które kochają język włoski i rozpowszechniają go w Polsce z pasją i zaangażowaniem. Ten wyjątkowy podręcznik został opracowany z myślą o polskiej młodzieży i dorosłych. Wykorzystuje rezultaty bada nad pracą ludzkiego mózgu w czasie nauki.

Mamy nadzieję, że odtąd język włoski i kultura Italii staną się Waszą pasją…

Prowadzą Autorki serii: Joanna Jarczyńska i Katarzyna Święcicka

 


Organizator: NOWELA
Miejsce: sala Paryż B
13.30–14.30 Ewa Białołęcka podpisuje swoją serię "Kroniki Drugiego Kręgu"

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Jaguar, gdzie Ewa Białołęcka będzie podpisywać swoją serię "Kroniki Drugiego Kręgu".

Nakładem naszego wydawnictwa ukazały się dotychczas nowe wydania trzech tomów z serii: "Naznaczeni błękitem", "Drugi Krąg" oraz "Kamień na szczycie".

Jeszcze w tym roku wydamy tom czwarty oraz długo wyczekiwany finalny tom serii!

"Kroniki Drugiego Kręgu" to kultowa seria książek fantasy dla młodzieży. Opowiada o dziejach magów z baśniowej Lengorchii, a przede wszystkim – o Tkaczach Iluzji. Ich moc pozwala na tworzenie obrazów do złudzenia przypominających rzeczywistość.

Ewa Białołęcka nazywana jest Królową Polskiej Fantastyki. Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Zajdla, statuetkę zdobyła dwukrotnie.

 


Organizator: WYDAWNICTWO JAGUAR
Miejsce: stoisko 55/D8
15.00–17.00 Finał 9. edycji konkursu literacko - plastycznego dla dzieci i dorosłych Bazgroł.

Finał 9. edycji konkursu literacko - plastycznego dla dzieci i dorosłych Bazgroł. Wśród nagradzanych kategorii, oprócz grafiki i dzieła literackiego, znalazł się komiks, grafika komputerowa, gra planszowa lub karciana oparta na dowolnie wybranym dziele literackim etc. Na dzieci oraz dorosłych piszących dla dzieci czekają nagrody rzeczowe i a dla zwycięzców dwóch głównych kategorii czeki na 999,99 zł. Wśród jurorów znaleźli się: Magdalena Witkiewicz, Nika Jaworowska, Dorota Lipińska, Grzegorz Kasdepke i Jurek Owsiak.

 


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: sala Rzym
16.00–17.00 Scena Głowna- Kanapa Literacka - spotkanie z Ałbeną Grabowską autorką książki "Kości proroka"

Trzy splatające się wątki i wiele tajemnic. Czyje kości odnaleziono na Wyspie Świętego Jana? Co łączy niezwykłe znalezisko z morderstwem polskiego posła? I wreszcie kto ukradł świętą księgę Bogomiłów?


Organizator: MARGINESY
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
16.00–17.00 Spotkanie z Anna Rucińską autorką ksazki Zagubieni w Paryżu
Organizator: MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8

Niedziela, 20 maja

11.00–17.00 Biuro ISBN na WTK

Przez wszystkie dni targowe przedstawiciele Biura ISBN udzielają konsultacji na stoisku Biblioteki Narodowej.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 84/D12
11.00–17.00 Czyściec egzemplarza obowiązkowego

Jeżeli mają Państwo zaległości z egzemplarzem obowiązkowym dla Biblioteki Narodowej to przez wszystkie dni targowe można  zostawić na stoisku BN 84/D 12 egzemplarze  brakujących publikacji.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: stoisko 84/D12
12.00–13.00 Spotkanie z autorem dr Andrzejem Kruszewiczem

Spotkanie z dr Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego zoo, niezrównanym gawędziarzem i propagatorem wiedzy przyrodniczej, autorem wielu interesujących książek.


Organizator: MULTICO OFICYNA WYDAWNICZA
Miejsce: stoisko 6/D1
13.00–14.00 Jak pisać o niepodleglości i historii Polski dla dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza na spotkanie o tym jak pisać o niepodległości i historii Polski dla dzieci i młodzieży.


Organizator: STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH
Miejsce: sala Londyn A
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

 

Kontakt

 

Organizator wykonawczy

Murator EXPO Sp. z o.o.
ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa
tel. (22) 829 66 80
faks (22) 826 66 81
biuro@muratorexpo.pl
NIP : 113-21-59-933

Polecamy