Program

zaktualizowano dnia: 28 kwietnia 2017

Środa, 17 maja

19.00–21.00 Nasz obraz sąsiada: relacje kulturalne pomiędzy Polakami i Niemcami

Dyskusja panelowa na zaproszenie ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, z udziałem Artura Beckera i Karoliny Wigury.

Jak nawzajem postrzegają się Polacy i Niemcy? Jak na obraz sąsiada wpływają kontakty polityczne i kulturalne? Jaką rolę odgrywają literatury obu krajów i jej przekłady? O tych i innych zagadnieniach dyskutować będą eksperci od spraw polsko-niemieckich stosunków kulturalnych.

Prowadzenie: Andrzej Kaluza (Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt)

Imienna rejestracja obowiązkowa do 11.05.17: ku-s1@wars.diplo.de


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, ul. Jazdów 12, Warszawa

Czwartek, 18 maja

12.00 Uroczyste otwarcie 8. Warszawskich Targów Książki i 11. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA

Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki i Targów Ksiązki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
14.30–15.30 „W każdym języku siedzi w słowach inna para oczu“

Laureatka literackiej Nagrody Nobla Herta Müller w rozmowie z Adamem Krzemińskim. W żadnym innym kraju nie przetłumaczono tylu powieści Herty Müller co w Polsce - na długo przed jej Nagrodą Nobla w 2009 roku. Mimo tego wielu Polaków zastanawiało się wtedy kim jest owa kobieta, nie mówiąca w żadnym języku bez akcentu – Niemką czy Rumunką? „Drugi kraj w dwójnasób przywiera do buta”, mówi Herta Müller. Rozmawiać będzie o ojczyźnie i języku, literaturze i polityce, przeszłości i teraźniejszości.

Organizator spotkania: Niemcy – Gość Honorowy


Organizator: Niemcy - Gość Honorowy
Miejsce: sala Barcelona
16.00–17.30 Za słowo i wolność. Szanse i zagrożenia w czasach zmian politycznych

W dyskusji panelowej biorą udział Artur Becker, Ewa Wanat, Marek Cichocki i Alexander Skipis. (Niemiecki Związek Wydawców i Księgarzy). Prowadzenie: Gerhard Gnauck.

Tam, gdzie uciskane są wolność prasy i słowa zagrożona jest demokracja. Jakie konsekwencje ponosi społeczeństwo? Jak mierzą się z cenzurą autorzy i dziennikarze? W jaki sposób nadal wykonują swoją pracę? Dyskusja panelowa dotycząca jednego z najważniejszych tematów naszych czasów.


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
20.00 Uroczysty Wieczór Wystawców Warszawskich Targów Książki z udziałem niemieckiej piosenkarki Balbiny z zespołem

Uroczysty Wieczór Wystawców ósmych Warszawskich Targów Książki odbędzie się w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim. Niemcy - tegoroczny gość honorowy - zapraszają na występ urodzonej w Warszawie, niemieckiej piosenkarki Balbiny z zespołem.

Wstęp za zaproszeniem


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie

Piątek, 19 maja

10.30–11.30 Zuza i Zośka bez trzymanki!

Rozmowa z publicznością i rysowanie na żywo z udziałem autorki Alice Pantermüller i ilustratorki Danieli Kohl. Zuza i jej najlepsza przyjaciółka Zośka to w gruncie rzeczy dwie całkiem zwyczajne uczennice. Razem przytrafiają im się jednak najdziwniejsze przygody. Wejdźcie z nami do burzliwego świata Zuzy i posłuchajcie historii opowiadanych przez autorkę, która ją stworzyła! Przy odrobinie szczęścia możecie wygrać oryginalny rysunek Zuzy.

Prowadzenie: Małgorzata Sroka


Organizator: Niemcy - Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
11.00–12.30 Dotacje ze środków publicznych dla niezależnych wydawców i księgarzy - success stories z Francji i Niemiec

Eksperci i decydenci z Francji, Niemiec i Polski, rozmawiać będą o aktualnych wyzwaniach jakie stoją przed księgarstwem w ich krajach i środkach zaradczych służących poprawie i rozwojowi rynku.

W spotkaniu wezmą udział:

Patrice Locmant, Ministerstwo Kultury i Mediów, Francja
Jessica Sänger, wydawczyni, Börsenverein des Deutschen Buchhandels, Niemcy
Britta Jürgs, Fundacja Kurta Wolfa, Niemcy,
Maciej Dydo, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska

Moderatorem spotkania będzie Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.


Organizator: Niemcy - Gość Honorowy, Polska Izba Książki, Instytut Francuski
Miejsce: sala Londyn A
12.00–13.00 Jak zostać autorką bestsellerów?

Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o pisaniu książek.Charlotte Link dyskutuje z uczniami. Charlotte Link jest autorką 23 powieści i kryminałów o łącznym nakładzie ponad 26 milionów. Skąd czerpie swoje historie? Jak zbiera i bada fakty? Czy naprawdę nie robi przez cały dzień nic innego niż pisanie? Bestsellerowa autorka odpowie w dyskusji z młodzieżą na te i inne pytania. Od 14 lat.


Organizator: Niemcy - Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
12.30–14.00 Od słowa do obrazka. Narysuj własny komiks „Z Życia Zuzy-Łobuzy"

Warsztat twórczy dla uczniów 10 - 12 lat z ilustratorką Danielą Kohl.
Wymagana imienna rejestracja za pośrednictwem Instytutu Goethego.


Organizator: Niemcy - Gość Honorowy
Miejsce: sala dla dzieci – Galeria /poziom -1/
14.00–16.00 Podnoszenie sprzedaży poprzez udane współdziałanie

Panel CEO dla wydawców i księgarzy. Udział bierze: Bernhard Fetsch (Verlagsgruppe Droemer Knaur). Prowadzenie: Bogdan Szymanik (Bosz Publishing & Bookshops). Jakie warunki ramowe są konieczne dla udanej współpracy wydawnictw i księgarni? Jakie modele marketingowe sprawdzają się obecnie w Niemczech? W jaki sposób wydawnictwa zdobywają nowych czytelników a księgarnie nowych klientów? Dyskusja, która może dostarczyć cennych wskazówek lub inspiracji dla własnej księgarni czy wydawnictwa.


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy, Polska Izba Książki
Miejsce: sala Londyn A
14.00–15.00 Architektura w Polsce - z perspektywy niemieckiego wydawnictwa

Dyskutują: Philipp Meuser (DOM publishers) oraz autorzy Justyna Borucka, Harald Gatermann, Hans Wolfgang Hoffmann i in..

Wyróżnione na międzynarodowych konkursach przewodniki architektoniczne wydawnictwa DOM publishers prowadzą ścieżkami z dala od wydeptanych szlaków turystycznych. Wydawca Philipp Meuser przedstawia w rozmowie z autorami przewodniki po Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
15.30–16.30 Młodość w czasach komunizmu. Wymiana doświadczeń

Rozmawiają: Jakob Hein, André Kubiczek, Wioletta Grzegorzewska i Justyna Bargielska.
Prowadzenie: Marcin Wilk.

Letnie wakacje na daczy, pomarańcze z Kuby, dżinsy z Zachodu - kiedy Polacy i Niemcy, którzy dorastali w NRD rozmawiają o dzieciństwie znajdują wiele podobieństw. Które wspomnienia pozostają i kształtują życie również po upadku muru? Czworo autorów z Polski i Niemiec w rozmowie o własnym doświadczeniu i pisaniu „potem".


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
17.00–18.00 Niemcy i Polacy. Historia sąsiedztwa

Prezentacja książki z udziałem Jerzego Kochanowskiego, Petere Olivera Loew (Niemiecki Instytut Spraw Polskich) oraz Christiane Brandau (Georg-Eckert-Institut).

Prowadzenie: Andrzej Kaluza. Niemcy i Polacy dyskutują o historii wspólnego sąsiedztwa. Wiodącym tematem jest pięciotomowa "Historia niemiecko-polska", wydawana od 2014 przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt. Przedstawiony zostanie również niemiecko-polski projekt podręcznikowy Instytutu Międzynarodowych Badań Podręcznikowych im. Georga Eckerta (członek Instytut Leibniza).


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11

Sobota, 20 maja

10.30–11.30 Inwazja królików i inne historie o Zuzie Łobuzie dla całej rodziny.

Spotkanie z Alice Pantermüller. Zuza ma dwóch głupich ośmioletnich braci i uwieeeelbia zwierzęta. I potrafi zaklinać węże… . Zabawne spotkanie z autorką Pamiętników Zuzy Łobuzy dla Dużych i Małych. Od 8 lat


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
12.00–12.30 Królik, owca czy żółw? Rysowanie zwierząt w czterech krokach

krokachWarsztat z ilustratorką Danielą Kohl dla dzieci i rodziców. Chciałabyś narysować królika a wychodzi Ci zawsze coś jak śnięta ryba? Ilustratorka Zuzy Łobuzy Daniela Kohl zdradzi Wam sposoby, jak bez trudu narysować ulubione zwierzęta Zuzy.

Od 8 lat.


Organizator: Niemcy - Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
13.00–13.30 Narysuj Zuzę i Zośkę w 9 krokach

Warsztat z ilustratorką Danielą Kohl dla dzieci i rodziców. Kropka, kropka, kreska, myk  — buzia Zuzy raz, dwa, trzy! Ilustratorka Zuzy Łobuzy Daniela Kohl pokaże Wam jak bez trudu samemu narysować obie przyjaciółki.

Od 8 lat.


Organizator: Niemcy - Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
13.00–14.00 Psychologia mordercy, psychologia ofiary.

Charlotte Link, niemiecka królowa kryminałów w rozmowie o swojej nowej powieści „Oszukana".

W życiu Kate Linville, policystki Scotland Yardu, istnieje tylko jeden mężczyzna, którego kocha: ojciec. Kiedy ten zostaje brutalnie zamordowany, córka odkrywa, jak wielką ułudą było wyobrażenie o jego przeszłości... (Bestsellerowa autorka) Charlotte Link o kulisach swojej powieści „Oszukana".

Prowadzenie: Adam Szaja.


Organizator: Niemcy - Gość Honorowy
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
14.00–15.30 Quo vadis, Europo?

W dyskusji panelowej spotkają się Jurij Andruchowycz, Ulrike Guérot oraz Magdalena Grochowska. Prowadzenie: Jacek Żakowski.

Unia Europejska, choć pogrążona w kryzysie, dla wielu wciąż pozostaje krainą marzeń. Rozwiązanie tego paradoksu oraz wymyślenie Europy od nowa i ukształtowanie jej tak, by uniosła przyszłość dla wszystkich - to zadanie wobec którego stoi teraźniejszość. Zadanie trudne, lecz nieuchronne jeśli chcemy uniknąć nacjonalizmów i wojen. Troje autorów z trzech krajów dyskutuje o własnym oglądzie sytuacji oraz o przyszłości wspólnego kontynentu.


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
16.00–17.00 Ladies of Crime: szczyt niemiecko-polski z Charlotte Link i Katarzyną Puzyńską

Prowadzenie: Katarzyna Montgomery. Nieustające napięcie w połączeniu ze złożonością charakterów i mrocznymi zakamarkami życia wewnętrznego bohaterów - to ich znaki firmowe i za to wielbią je czytelnicy w obu krajach. O specyfice gatunku i własnych doświadczeniach związanych z pisaniem rozmawiają dwie bestsellerowe autorki Charlotte Link i Katarzyna Puzyńska.


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
17.00–17.55 Od Zamościa się zaczęło – dziesięć lat działalności edition.fotoTAPETA

Goście:
Tadeusz Rolke, Andrzej Kopacki, Andreas Rostek

Dziesięć lat temu w Berlinie i Warszawie założono niezależne wydawnictwo edition.fotoTAPETA. W całej historii dużą rolę odegrało małe, renesansowe miasto Zamość. Porozmawiamy o dziesięciu latach działalności wydawnictwa o korzeniach polsko-niemieckich. Gośćmi spotkania będą: wydawca Andreas Rostek z Berlina, fotograf Tadeusz Rolke – jeden ze współzałożycieli edition.fotoTAPETA, oraz poeta Andrzej Kopacki z Warszawy.

Niedawno nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się autobiografia Tadeusza Rolke pt. „Moja namiętność”, a zbiór wierszy Andrzeja Kopackiego „Bisweilen andere Launen” jest jednym z najświeższych publikacji edition.fotoTAPETA. Odczytamy fragmenty obu książek, a także fragmenty „Parallelen mit Hund: Eine Novelle aus Zamość” Andreasa Rosteka.

 


Organizator: edition.fotoTAPETA
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
17.30–19.00 Warszawa – Berlin. Historie o relacji (literackiej)

Olaf Kühl i Paweł Dunin-Wąsowicz w rozmowie z muzykalnym zakończeniem. Epatowanie niemieckością w polskiej i reprezentacja Polaków w niemieckiej literaturze, wzajemne inspriracje, magnetyczna siła obu metropolii przyciągająca artystów sąsiedniego kraju.  O tego rodzaju kwestiach rozmawia dwóch, osobiście i w najwyższym stopniu w tę długą i pełną napięć aferę uwikłanych, wydawca i autor Paweł Dunin-Wąsowicz (Warszawa) oraz pisarz Olaf Kühl (Berlin), tłumacz odkrytej przez Dunina-Wąsowicza młodej gwiazdy Doroty Masłowskiej.


Organizator: Germany – Guest of Honour
Miejsce: stoisko 115/D11
19.00–23.30 Literaturfest

Raj czy piekło, utopie czy dystopie, dom, z którego się ucieka i do którego się powraca. To tylko niektóre z "miejsc", które znajdują oddźwięk w literaturze. Długi wieczór z literaturą w roli głównej. Niemieccy i polscy pisarze opowiedzą o swoich miejscach, o przestrzeniach i domach, które musieli opuścić i do których powracali by pisać.

Występują: André Kubiczek, Artur Becker, Jakob Hein, Ulrike Draesner, Daniela Seel, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Marcin Wilk, Beata Chomątowska, Wioletta Grzegorzewska.

Prowadzenie: Justyna Czechowska i Michał Nogaś


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy, Goethe-Institut
Miejsce: Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a, Warszawa

Niedziela, 21 maja

10.30–11.30 W centrum konfliktu

Wolfgang Bauer i Dariusz Rosiak - dwaj reporterzy wojenni w dialogu. Niemiecki dziennikarz Wolfgang Bauer („Przez morze. Z Syryjczykami do Europy") i jego kolega po fachu Dariusz Rosiak („Raport z Kurdystanu") zasłynęli reportażami z niebezpiecznych podróży. Swoją uwagę kierują przede wszystkim ku ludziom w sytuacjach ekstremalnych - w Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Spotkanie dwóch nieustraszonych reporterów.


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11
12.00–13.00 Różnorodność po niemiecku

Dyskusja panelowa z udziałem: Ulrike Draesner, Deniz Utlu, Doroty Stroińskiej (Literarisches Colloquium Berlin) i Adama Puchejdy (Kultura Liberalna).

„Różnorodność po niemiecku": warszawski cykl wydarzeń i zbiór esejów o tym samym tytule podejmują próbę określenia pozycji sześciu niemieckich autorek i autorów o rozmaitych korzeniach. Projekt przedstawią Ulrike Draesner, Deniz Utlu, Dorota Stroińska i Adam Puchejda.


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: stoisko 115/D11

Poniedziałek, 22 maja

18.00 Połączeni losem: Polacy, Niemcy, Żydzi

Projekcja trzeciego odcinka polsko-niemieckiego serialu telewizyjnego "Polacy i Niemcy. Historia sąsiedztwa" (ZDF/tvn 2016) z udziałem reżyserki Zofii Kunert i historyka Petera Olivera Loewa. Prowadzenie: Andrzej Kaluza.


Organizator: Niemcy – Gość Honorowy
Miejsce: Niemiecki Instytut Historyczny (Deutsches Historisches Institut), Aleje Ujazdowskie 39, 00-001 Warszawa
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

Godziny otwarcia

18 maja 2017 (czwartek) 10.00-18.00
19 maja 2017 (piątek) 10.00-19.00
20 maja 2017 (sobota)  10.00-19.00
21 maja 2017 (niedziela) 10.00-17.00

 

 

 

 

 

Polecamy