Festiwal Kryminalna Warszawa

Na 10. Warszawskich Targach Książki inaugurujemy nowy projekt - Festiwal „Kryminalna Warszawa”!

Bazując na dużym zainteresowaniu czytelników literaturą gatunkową w 2018 r. zorganizowaliśmy na Warszawskich Targach Książki strefy tematyczne poświęcone popkulturze, tematyce górskiej, literaturze fantastycznej i kryminalnej. W strefach odbywały się spotkania z autorami, prelekcje i warsztaty. Dzięki strefom, miłośnicy poszczególnych gatunków literackich czy tematyki, mogli w jednym miejscu znaleźć dla siebie mnóstwo atrakcji, co zostało zauważone i dobrze przyjęte przez publiczność i wystawców.

Odpowiadając na potrzeby naszej publiczności dla miłośników literatury kryminalnej i wszystkich jej gatunków na 10. Warszawskich Targach Książki inaugurujemy nowy projekt - Festiwal „Kryminalna Warszawa”!

Na scenie festiwalowej usytuowanej na poziomie sal konferencyjnych (+2) w sobotę i niedzielę odbędzie się kilkanaście spotkań i paneli.

Wśród gości m.in.: Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kalinowski, Mariusz Czubaj, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Wojtek Miłoszewski, Janusz Szostak, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Sławek Michorzewski, Jacek Galiński, Marta Matyszczak, Piotr Borlik, Aneta Jadowska, Tomasz Duszyński, Bartosz Szczygielski oraz Yrsa Sigurdardóttir i Joakim Zander.

Dwa spotkania z największymi gwiazdami Festiwalu – Zygmuntem Miłoszewskim i Markiem Krajewskim odbędą się na Scenie Głównej.

Program Festiwalu powstaje m.in. we współpracy z wydawnictwami: MUZA, GW Foksal, ZNAK, Marginesy, Sonia Draga, Prószyński i S-ka, SQN, HARDE, Wydawnictwem Dolnośląskim, Edipresse i Oficyną 4eM.

Partnerem Festiwalu jest kanał CBS Reality.

Kanał CBS Reality na swojej antenie prezentuje wciągające kryminalne seriale dokumentalne ukazujące historie prawdziwych zbrodni, jak również serie pokazujące życie takim, jakie jest. CBS Reality w swoim portfolio posiada szereg produkcji własnych, dzięki którym widz ma szansę przyjrzeć się autentycznym, głośnym przestępstwom oraz śledztwom prowadzonym w ich sprawach. Zaliczają się do nich takie programy, jak „Matki morderców”, „Rozwikłać zbrodnię”, „Spisane krwią”, „Głos seryjnego mordercy”, czy „Tropami zbrodni”. W czerwcu 2019 roku odbędzie się premiera pierwszej polskiej produkcji własnej CBS Reality, „Zawód: profiler”.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Konkurs o Grand Prix FKW, w którym jury nagrodzi najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim w roku 2018 i do końca marca 2019 r. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim i edytorskim. Nagroda oraz wyróżnienia zostaną przyznane autorom, wydawcom oraz  drukarniom.

 

Program:

 

zaktualizowano dnia: 17 kwietnia 2019

Sobota, 25 maja

10.15–11.00 Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem

Najnowsza książka „Masz to jak w banku” Jest rok 1989. W Poznaniu dochodzi do tajemniczych morderstw dokonanych na miejscowych handlarzach dewizami, a prowadzący śledztwo znika w tajemniczych okolicznościach. Rozmowa o książkach i planach literackich autora.

Autor trzykrotnie nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Powieść pt. „Tam ci będzie lepiej” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał sensacja thriller.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo MUZA
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
11.00–12.00 Spotkanie z Januszem Szostakiem

„Komando śmierci” – to najnowsza książka autora. Po upadku „Pruszkowa” i „Wołomina” gangsterską Polską niepodzielnie zawładnął „Mokotów” – ostatnia w kraju organizacja przestępcza o znamionach mafijnych. O tym komandzie śmierci wciąż boi się mówić nawet policja.

Spotkanie z Januszem Szostakiem dziennikarzem, reporterem śledczym, autorem książek: "Masa. Jak stałem się bestią. Od pakera do gangstera", "Bandyci i celebryci", "Byłam dziewczyna mafii", " Co się stało z Iwoną Wieczorek".


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo HARDE
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
12.00–13.00 Spotkanie z Katarzyną Puzyńską

Najnowsza książka "Rodzanice" to dziesiąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Prószyński i S-ka
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
13.00–14.00 Zbrodnie z północy

Yrsa Sigurðardóttir - wielokrotnie nagradzana islandzka pisarka, autorka popularnych powieści kryminalnych i książek dla dzieci. Zadebiutowała w 1998 roku. Absolwentka inżynierii budowlanej na Uniwersytecie Islandzkim i Uniwersytecie Concordia w Montrealu. W zawodzie pracuje do dziś, łącząc to zajęcie z powieściopisarstwem. Mieszka na przedmieściach Reykjavíku. Jest żoną i mamą dwójki dzieci. Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazała się powieść „Odziedziczone zło”, w maju premierę będzie miała książka „Porachunki”.

 

Joakim Zander. Urodził się w 1975 roku w Sztokholmie. Wychował się w małym miasteczku Söderköping, ale dorastał również w Syrii i w Izraelu. Przebywał w Stanach Zjednoczonych jako uczestnik programu wymiany edukacyjnej. Pracował jako prawnik dla Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w Brukseli. Obecnie mieszka w Szwecji. Nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukazała się trylogia Zandera o Klarze Walldéen, w skład której wchodzą Pływak, Islamski łącznik i Szpieg z Bejrutu. Pierwsza część serii, a zarazem debiut autora, stała się światowym bestsellerem. W Polsce uhonorowana tytułem „Książka Roku 2015”  „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Rozmowę z pisarzami kryminałów Yrsą Sigurðardóttir z Islandii i Joakimem Zanderem ze Szwecji poprowadzi Wojciech Orliński.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Sonia Draga
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
13.00–14.00 Spotkanie z Grzegorzem Kalinowskim

Autor sagi "Śmierć frajerom", cyklu o komisarzu Strasburgerze, oraz powieści "Gra w Oczko". Przez ostatnich 25 lat pracował w mediach. Był korespondentem na wojnie w dawnej Jugosławii, zrealizował teledysk Brygady Kryzys oraz komentował finały piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski. Autor filmów dokumentalnych, współtwórca książkowej biografii Lucjana Brychczego.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo MUZA
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
14.00–15.00 Zygmunt Miłoszewski

Spotkanie z jednym z najpopularniejszych autorów powieści kryminalnych i sensacyjnych, twórcą trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, W.A.B.
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
15.00–17.00 Przyszłość kryminału

O przyszłości literatury kryminalnej porozmawiają Joanna Jodełka, Marta Guzowska, Mariusz Czubaj,Wojtek Miłoszewski i Bartosz Szczygielski.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, W.A.B., Marginesy
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
16.00–17.00 Marek Krajewski

Spotkanie z pisarzem, filologiem klasycznym, autorem bestsellerowych powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
17.00–18.00 Spotkanie z Joanną Opiat-Bojarską

Autorka poczytnych serii kryminalnych, których tempo zabiera czytelnikom oddech, a montaż scen i przełomy w akcji dają niesamowicie filmowy efekt.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo MUZA
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
18.00–19.00 Gala Festiwalu Kryminalna Warszawa
Organizator: Warszawskie Targi Książki
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A

Niedziela, 26 maja

10.15–11.00 Mistrzowie komedii kryminalnej. Rozmowa z udziałem Marty Matyszczak, Jacka Galińskiego, Sławka Michorzewskiego i Alka Rogozińskiego

Historie kryminalne z przymrużeniem oka. Tajemnicze morderstwo w kamienicy na warszawskiej Woli i wielkie afery z reprywatyzacją w tle (Jacek Galiński „Kółko się pani urwało”, Wydawnictwo W.A.B.). Ulice Katowic z Nikiszowcem w całej krasie (Marta Matyszczak „Morderstwo w hotelu Kattowitz”, Wydawnictwo Dolnośląskie). Przypadkowy bohater afery szpiegowskiej (Sławek Michorzewski „Miliarder”, Oficyna 4eM). O imprezie, o której zrobiło się naprawdę głośno (Alek Rogoziński „Śmierć w blasku fleszy”, Edipresse).

O kulisach powstawania książek i pasjonujących historiach kryminalnych opowiedzą sami autorzy.

Marta Matyszczak. Chorzowianka, dziennikarka, pasjonatka kryminałów. Autorka serii „Kryminał pod psem” - powieści gatunkowych z przymrużeniem oka, z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych.

Sławek Michorzewski. Autor śmiesznych i wciągających komedii sensacyjno-kryminalnych. Wypracował własny styl, między groteską, abstrakcją, a nierzadko też absurdem.

Alek Rogoziński - z zawodu dziennikarz, z pasji kryminalista... to znaczy - twórca kryminałów. W swoich powieściach morduje zawsze z przymrużeniem oka i uśmiechem na twarzy.

Jacek Galiński – laureat konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017. Kółko się pani urwało to jego debiut powieściowy.


Organizator: Warszawskie Targi Książki
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
11.00 Dwa oblicza kryminału – na wesoło i na poważnie. Spotkanie z Olgą Rudnicką i Piotrem Borlikiem

Olga Rudnicka znana autorka cyklu powieści sensacyjnych "Natalii 5" i wielu innych powraca w prequelu serii. Skąd się wzięły Natalie? Ich ojcem był Jarosław Sucharski - kłamca i bigamista, przestępca czy tajny współpracownik? Miłośniczka zwierząt, natury i dobrego jedzenia. Kocha jazdę konną i dobrą książkę. Nigdy nie polubi kawy i hipokryzji. Zawsze będzie podążać za swoimi marzeniami.

„Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią” to pierwsze zdanie „Boskiej Proporcji” Piotra Borlika. Napisany z brawurą i mistrzowską precyzją kryminał plastyczny jak serial i dynamiczny jak życie. „Boska proporcja” jest pierwszą częścią trylogii, której kolejne tomy:  ukażą się jeszcze w 2019 roku. Pierwsze opowiadania autor napisał podczas ciągnących się w nieskończoność wieczornych zmian fabryce Sharp. Dalsze życie zawodowe i nieustanne podróże umożliwiły mu rozwijanie literackich pasji. Jest mistrzem Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych, co nie pozostało bez wpływu na jego kryminalny debiut.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Prószyński i S-ka
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
12.00–13.00 Wojciech Chmielarz

Spotkanie z autorem kryminałów, dziennikarzem, laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), sześciokrotnie do tej nagrody nominowanym

Uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie 2018) i cyklu gliwickiego: Wampir (2015) i Zombie (2017), a także postapokaliptycznej powieści Królowa głodu (2014) oraz najnowszej powieści Żmijowisko (2018), która głosami użytkowników serwisu Lubimyczytać.pl zyskała tytuł Książki Roku 2018 w kategorii Kryminał, sensacja, thriller. Obecnie trwają prace nad ekranizacją Żmijowiska dla Canal +.

 


Organizator: Warszawskie Targi Książki
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
13.00–14.00 Rozmowa z Zuzanną i Patrykiem Szulc autorami książki Świadek koronny. Sprzedałem „Carringtona” Króla Spirytusu.

Rozmowa z autorami książki Świadek koronny. Sprzedałem „Carringtona” Króla Spirytusu.

Zwykle mówiąc w Polsce „mafia”, myślimy tylko o tej najsłynniejszej – grupie „pruszkowskiej”. Takich gangów w latach 90., choć na nieco mniejszą skalę, działało więcej. Na czele jednego z nich stał „Król spirytusu”, Zbigniew M. ps. „Carrington”. Podlegli mu gangsterzy byli odpowiedzialni za przemyt, napady na tiry i co najmniej kilkadziesiąt zabójstw. Struktury te zostały rozbite między innymi dzięki zeznaniom świadków koronnych, takich jak Dariusz.

Zuzanna Szulc – dziennikarka i debiutująca autorka publikacji o tematyce kryminalnej. Razem z mężem, dziennikarzem Patrykiem Szulcem, realizuje internetowy program „Mafia News” na platformie YouTube.

Patryk Szulc – dziennikarz, prawnik. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej - szczególnie dotyczącej przestępczości zorganizowanej.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo HARDE
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
14.00–15.00 Spotkanie z Anetą Jadowską

Czerwiec. Piąta rano. Plaża w Ustce. Cisza, spokój i… trup! Lato nad Bałtykiem i tajemnica, która aż prosi się o odkrycie! Rozmowa o książce i planach literackich autorki.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo SQN
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
15.00–16.00 Spotkanie z Tomaszem Duszyńskim

Mistrzowsko skonstruowany kryminał Tomasza Duszyńskiego trzyma w napięciu do ostatniej strony. Jego szczególnym bohaterem jest Glatz – dolnośląskie miasteczko, w którym wciąż pobrzmiewają echa niedawno minionej wojny. W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic. Rozmowa o książce i planach literackich autora.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Wydawnictwo SQN
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa - scena A
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

Godziny otwarcia

23 maja 2019 (czwartek) 10.00-18.00
24 maja 2019 (piątek) 10.00-19.00
25 maja 2019 (sobota)  10.00-19.00
26 maja 2019 (niedziela) 10.00-17.00

 

 

 

 

 

Polecamy