Autorzy alfabetycznie

  | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | wszystkie

zaktualizowano dnia: 24 maja 2019
P
gen. Bogusław Pacek 26.05 13.30–14.30 Spotkanie autorskie z gen. Bogusławem Packiem

Zapraszamy na spotkanie z gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książek „Wojska specjalne sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „Wojna hybrydowa na Ukrainie”.


Organizator: RYTM Oficyna Wydawnicza
Miejsce: stoisko 92/D14
Anna Paczuska 25.05 11.00–12.30 Spotkanie z Anną Paczuską, autorką ilustrowanej książki dla dzieci „Warszawa. Moja stolica”

Wiek: 3-10 i inni

Warszawa to wspaniałe miasto, a widziana okiem dziecka jest jeszcze bardziej fascynująca. O pracy nad książkami dla dzieci opowie na stoisku Wydawnictwa RM pisarka i autorka scenariuszy filmowych – Anna Paczuska.


Organizator: WYDAWNICTWO RM
Miejsce: stoisko 5/H, 9/Z-teren zewn.
Malwina Pająk 25.05 17.00–18.00 Spotkanie z Malwiną Pająk autorką książki „Lukier”
Organizator: ZNAK Wydawnictwo
Miejsce: stoisko 63/D9
R. J. Palacio 24.05 13.00–14.00 „Kiedy masz wybór: czy dać dowód swojej racji, czy dobroci, daj dowód swojej dobroci” – spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy z R. J. Palacio, autorką książki „Cudowny chłopak”

Zapraszamy: dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, animatorów kultury, pedagogów szkolnych, bibliotekarzy!

O tolerancji, różnorodności, edukacji, literaturze i czytelnictwie z R.J. Palacio rozmawiać będzie Sylwia Chutnik – pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa, kuratorka festiwali i inicjatyw literackich, laureatka nagród literackich i społecznych.

WYBIERZ DOBROĆ (ang. Choose Kind) – Stany Zjednoczone oszalały na punkcie tego projektu!

A wszystko przez Auggiego Pullmana, bohatera książki R.J. Palacio, który na kartach książki „Cudowny chłopak” dzielnie walczył o akceptację dla swojej inności wśród szkolnych kolegów.

W USA idea propagowania dobroci, przyjaźni, tolerancji i otwartości na innych w zawrotnym tempie rozprzestrzeniła się wśród uczniów szkół oraz w lokalnych społecznościach zorganizowanych wokół bibliotek i księgarń. Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek przygotowało wytyczne, według których biblioteki publiczne i niezależne księgarnie mogły przygotować spotkania dla czytelników w każdym wieku, poświęcone książce i jej szczytnym ideom. Wspólnie czytano fragmenty powieści, a następnie podejmowano dyskusję na temat problemów w niej poruszanych, współczesnego świata i nadrzędnych wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu i kontaktach z innymi. Książkę włączono także do programu edukacji szkolnej. Kampanię WYBIERZ DOBROĆ wsparł też amerykański wydawca książki. Random House zachęca szkoły podstawowe i średnie do udziału w wyzwaniu – chodzi o promowanie wśród uczniów aktów dobroci, zachęcanie do ich dostrzegania i nagradzania. W trwającym już od sześciu lat programie WYBIERZ DOBROĆ może wziąć udział każdy, kto traktuje dobroć jako życiową wytyczną i chciałby dołączyć do siedemdziesięciotysięcznej społeczności!

„Cudowny chłopak” R.J. Palacio jest opowieścią o Auguście, ale tak naprawdę dotyczy nas wszystkich – bo każdy z nas marzy o tym, by zostać zauważonym i by inni cenili nas za to, jacy jesteśmy. Ta zapadająca w pamięć powieść o dobroci, przyjaźni, odwadze i inności inspiruje, bawi i wzrusza czytelników na całym świecie.

Na fali międzynarodowego sukcesu „Cudownego chłopaka” powstały kolejne książki: ilustrowana wersja historii Auggiego dla najmłodszych dzieci, „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, a także „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, która przedstawia spojrzenie na świat Augusta z trzech nowych punktów widzenia, oraz dwa uzupełniające tytuły „365 dni cudowności” i „Cudowny dziennik” z inspirującymi cytatami i złotymi myślami, dotyczącymi odwagi, przyjaźni, miłości i życzliwości przez cały rok.

19 stycznia 2018 roku do polskich kin trafiła ekranizacja powieści. W rolach głównych wystąpili: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.

http://cudownychlopak.pl/

R.J. Palacio ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała swoje umiejętności ilustratorskie. Zawodowo od lat związana jest z największymi nowojorskimi wydawnictwami książkowymi. Jej debiutancka powieść „Cudowny chłopak”, bestseller „New York Timesa”, odniosła międzynarodowy sukces. Zachęcające do czynienia dobra i bycia życzliwym przesłanie książki stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej o nazwie WYBIERZ DOBROĆ, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony zarówno dzieci, jak i dorosłych, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych.


Organizator: Wydawnictwo ALBATROS, organizatorzy Warszawskich Targów Książki
Miejsce: Sala Barcelona
R.J. Palacio 24.05 12.00–13.00 Wybierz dobroć! Dlaczego warto być życzliwym, tolerancyjnym i otwartym – warsztaty i spotkanie z R.J. Palacio, autorką bestsellerowej książki „Cudowny chłopak”

Wiek: 8-14

„Cudowny chłopak” to wzruszająca i zabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu, która zachwyciła miliony czytelników za całym świecie. Życie bohatera książki Augusta wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat przeszedł dwadzieścia siedem operacji. Widziany do tej pory jedynie oczami bezwarunkowo kochającej rodziny idzie do szkoły – od razu do piątej klasy, gdzie spotyka się z różnymi reakcjami rówieśników. Powieść R.J. Palacio jest doskonałym pretekstem do rozmowy z dziećmi o rozwijaniu w sobie empatii i zachęcania do pozytywnego działania, do ofiarności, współpracy, solidarności i altruizmu. Książkę włączono do programu edukacji szkolnej w USA. Przesłanie powieści stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej „WYBIERZ DOBROĆ”, obejmującej warsztaty i spotkania edukacyjne. W trwającej już sześć lat akcji może wziąć udział każdy, kto traktuje bycie dobrym jako życiową wytyczną i chciałby dołączyć do siedemdziesięciotysięcznej społeczności! http://cudownychlopak.pl/

O autorce: ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała swoje umiejętności ilustratorskie. Zawodowo od lat związana jest z największymi nowojorskimi wydawnictwami książkowymi.

Spotkanie prowadzą: R.J. Palacio oraz prezes portalu Czas Dzieci Agnieszka Karp-Szymańska.

Dla klas biorących udział w spotkaniu organizatorzy przewidzieli pakiety zawierające komplet książek R.J. Palacio, filmową adaptację książki na DVD oraz scenariusze lekcji.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Albatros
Miejsce: Sala Barcelona
R.J. Palacio 24.05 15.00–16.00 R.J. Palacio podpisuje powieść „Cudowny chłopak” i inne swoje książki.

Wiek: 7-18 i inni

Autorka ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała umiejętności ilustratorskie. Zawodowo od lat związana jest z największymi nowojorskimi wydawnictwami książkowymi. Jej debiutancka powieść „Cudowny chłopak”, została bestsellerem „New York Timesa” i odniosła międzynarodowy sukces. Zachęcające do czynienia dobra i bycia życzliwym przesłanie książki stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej WYBIERZ DOBROĆ, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony zarówno dzieci, jak i dorosłych, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Na fali międzynarodowego sukcesu „Cudownego chłopaka” powstały kolejne książki – ilustrowana wersja dla najmłodszych, „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, „365 dni cudowności” oraz „Cudowny dziennik” z inspirującymi cytatami i złotymi myślami na cały rok.


Organizator: Wydawnictwo ALBATROS
Miejsce: stoisko 60/C
Andrzej Palacz 25.05 11.00–16.00 Spotkanie z Andrzejem Palaczem, autorem książki „Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari”
Organizator: INICJAŁ – „WYDAWCA”
Miejsce: stoisko 10/H
Andrzej Palacz 26.05 11.00–15.00 Spotkanie z Andrzejem Palaczem, autorem książki „Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari”
Organizator: INICJAŁ – „WYDAWCA”
Miejsce: stoisko 10/H
Urszula Palusińska 26.05 12.00–12.50 Tik tak, tik tak! – nie za długie i nie za krótkie warsztaty o względności czasu

Autorka Izabela Zięba i ilustratorka Urszula Palusińska zapraszają dzieci na spotkanie ze swoją nową książką „Czy to długo, czy krótko?”

5 minut, 3 godziny, 2 miesiące, 1 rok… Ile to czasu? Czy to długo, czy krótko? Podczas spotkania spróbujemy wyobrazić sobie, jak płynie czas, i zrozumieć, że „długo” i „krótko” nie zawsze znaczy to samo.

Zapraszamy wszystkich niecierpliwców, niezależnie od tego, czy znają się na zegarku, czy nie. Warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat.

Zapisy pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl (Niezbędne jest podanie następujących danych: imię, nazwisko oraz wiek dziecka, imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna, nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.)

 


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Dwie Siostry
Miejsce: Sala dla dzieci – Galeria
András Pályi 25.05 12.00 András Pályi podpisuje swoje książki.
Organizator: Literatura Węgierska – Węgierski Instytut Kultury
Miejsce: stoisko 175/D17
Elżbieta Pałasz 26.05 12.00–13.00 Spotkanie z Elżbietą Pałasz

Wiek: 3-13 i inni

Autorka podpisuje książki: „Dobra robota”, „Szkoła dla początkujących”, „Pies i kot w leśnym zakątku”, „Mały ślimak i wielka przygoda”, „Mały rudzik i wielka przygoda”, „Zosia, Ernest i ktoś jeszcze”.


Organizator: Wydawnictwo ADAMADA
Miejsce: stoisko 203/D19
Jacek Pałkiewicz 26.05 12.00–14.00 Jacek Pałkiewicz podpisuje książki.
Organizator: ZYSK I S-KA WYDAWNICTWO S.J.
Miejsce: stoisko 131/D12
Julia Pańków 26.05 13.00–14.00 Julia Pańków i Lidia Pańków podpisują książkę „Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia”.
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 53/d7, 4/z – teren zewn.
Lidia Pańków 26.05 13.00–14.00 Julia Pańków i Lidia Pańków podpisują książkę „Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia”.
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 53/d7, 4/z – teren zewn.
Gabriela Papuzińska 25.05 16.00–17.30 Andrzej Papuziński – wspomnienia Gaby

Spotkanie z Gaby Papuzińską na temat Andrzeja Papuzińskiego – twórcy filmów o sztuce w polskim kinie.


Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
prof. Joanna Papuzińska 26.05 12.00–13.00 Spotkanie z Joanną Papuzińską

Wiek: 7-13 i inni

Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wykładowca i pracownik naukowy UW, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Ukończyła Wydział Dziennikarski na UW. Członek Zarządu Polskiej Sekcji IBBY. W 1996 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Jest także laureatką  Nagrody Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w 25-leciu polskiej wolności (1914).


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 203/D20
B.A. Paris 25.05 11.30–13.00 B.A. Paris podpisuje swoje thrillery: „Za zamknietymi drzwiami”, „Na skraju załamania” i „Pozwól mi wrócić”.

B.A. Paris – brytyjska autorka, która zrobiła zawrotną karierę dzięki powieściom „Za zamkniętymi drzwiami” i „Na skraju załamania”, które szybko trafiły na listy bestsellerów „New York Timesa”, „Sunday Timesa”, Amazona oraz iBooks. „Za zamkniętymi drzwiami” została uznana za jedną z książek miesiąca Amazona, iBooks oraz Real Simple, znalazła się też na liście najlepszych książek 2016 r. LibraryReads. W plebiscycie Goodreads Choice Awards była nominowana w kategoriach „Kryminał i thriller” i „Debiut autorski”. W Polsce do dziś – prawie dwa lata po premierze – utrzymuje się na listach bestsellerów, a nasi czytelnicy zapewnili autorce już dwie nominacje do statuetki BESTSELLERA EMPiKu. W naszym kraju powieści B.A. Paris sprzedają się średnio co 2,5 minuty, co daje w sumie 18 tysięcy sprzedanych egzemplarzy miesięcznie!


Organizator: Wydawnictwo ALBATROS
Miejsce: stoisko 60/C
B.A. Paris 25.05 15.00–16.00 B.A. Paris podpisuje książkę „Pozwól mi wrócić".
Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 67/D10
Danuta Parlak 26.05 12.00–13.00 Danuta Parlak podpisuje książkę „O misiu, który szukał przyjaciela”.

Wiek: 3-10

Laureatka wielu nagród i autorka książek dla dzieci wpisywanych na listy lektur szkolnych, autorka słuchowisk radiowych (realizacje w Teatrze Polskiego Radia) oraz sztuk teatralnych. Opublikowała: „Kapelusz Pani Wrony”, „Krokodyl, Pan Mruczek i Mysia Rodzina” (nominacja w konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2009), „O Mikołaju, który zgubił prezenty”, „Żyrafa i Mrówka”, „Zwariowana kałuża”, „Tajemnicze notesy Tywonki”. Za książkę „Obcy w lesie” otrzymała wyróżnienie w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015.


Organizator: Wydawnictwo KINDERKULKA
Miejsce: stoisko 69/C
Dorota Pasek 25.05 16.00–17.00 Dorota Pasek podpisuje książkę „Czas gniazdowania”.
Organizator: ZYSK I S-KA WYDAWNICTWO S.J.
Miejsce: stoisko 131/D12
Jędrzej Pasierski 25.05 11.00–12.00 Jędrzej Pasierski podpisuje książki z serii kryminalnej o komisarz Ninie Warwiłow: „Dom bez klamek” i „Roztopy”.
Organizator: WYDAWNICTWO CZARNE
Miejsce: stoisko 57/D8
prof. Longin Pastusiak 26.05 12.00–13.00 Prof. Longin Pastusiak – promocja książki „Donald Trump – pierwszy taki prezydent"
Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 67/D10
Janek Paszkowski 25.05 14.30–15.30 Spotkanie z Joanną Jędrzejczyk i Jankiem Paszkowskim – podpisywanie książek
Organizator: PLATON
Miejsce: stoisko 82/D12
Maria Paszyńska 25.05 12.00–13.00 Spotkanie z Marią Paszyńską, autorką serii Owoc granatu

Maria Paszyńska. Dolnoślązaczka z urodzenia, warszawianka z wyboru. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego i prawa na Uczelni Łazarskiego. Jest przewodnikiem miejskim po Warszawie, przez wiele lat pracowała w kancelarii prawnej. Obecnie pisze powieści z historią w tle, a także felietony.


Organizator: PUBLICAT S.A.
Miejsce: stoisko 167/D16
Maria Paszyńska 26.05 11.00–11.45 Maria Paszyńska. Autorka powieści „Instytut piękności” oraz „Willa pod zwariowaną gwiazdą”
Organizator: WYDAWNICTWO PASCAL
Miejsce:
Maciej Patkowski 24.05 15.00–16.00 Spotkanie z Maciejem Patkowskim

Autor podpisuje swoje książki, w tym najnowszą pt. „Ostatni walc”.


Organizator: WYDAWNICTWO LTW
Miejsce: stoisko 116/D19
Pau 23.05 10.15–11.15 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
Pau 23.05 11.25–12.25 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
Pau 23.05 12.35–13.35 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 7-13

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
Pau 23.05 14.55–15.55 Jak opowiedzieć historię za pomocą obrazów i słów?

Wiek: 14-18

Warsztaty z rysowania komiksów i tworzenia postaci komiksowych z Pau – hiszpańskim twórcą komiksów z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów komiksowych i publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich.

Zajęcia w języku hiszpańskim i angielskim z polskim tłumaczem.


Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE KOMIKSOWE
Miejsce: Sala Festiwalu Komiksowa Warszawa
Paweł Pawlak 26.05 12.00–13.00 Spotkanie z Pawłem Pawlakiem

Wiek: 3-10

Autor podpisuje książki: „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”, „Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków” i „Pan Stanisław odlatuje”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z - teren zewn.
Aleksandra Pawlicka 25.05 15.00–16.00 Aleksandra Pawlicka – spotkanie z autorką książki „Zanskar. Książka do pisania”

Aleksandra Pawlicka – dziennikarka „Newsweeka”, wcześniej między innymi „Przekroju” i polskiej sekcji BBC. Relacjom ze swoich licznych podróży po świecie, poświęciła kilka książek. Inne stanowią zapisy głębokich i odważnych rozmów z ludźmi nieprzeciętnymi, m.in. Joanną Kos-Krauze i ostatnio z Janem Tomaszem Grossem. Zeszłoroczną podróż do himalajskiego, tajemniczego królestwa Zanskaru, opisała w Książce do pisania „Zanskar” (Austeria).


Organizator: AUSTERIA Wydawnictwo Kraków Budapeszt Syrakuzy
Miejsce: stoisko 241/V
Beata Pawlikowska 25.05 14.00–16.00 Spotkanie z Beatą Pawlikowską – podpisywanie książek
Organizator: PLATON
Miejsce: stoisko 82/D12
Tymoteusz Pawłowski 25.05 11.00–13.00 Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski – podpisywanie książki „Tajemnica Marszałka Śmigłego-Rydza”
Organizator: HARDE
Miejsce: stoisko 177/D17
Adam Pękalski 26.05 12.00–14.00 Niezwykłe opowieści Mamy Gęsi

Wiek: 3-13 i inni

Małgorzata Strzałkowska oraz ilustrator Adam Pękalski podpisują „Mamę Gęś”.


Organizator: Bajka
Miejsce: stoisko 1/H
dr Katarzyna Person 26.05 12.00–13.00 Spotkanie z Katarzyną Person, autorką książek „Policjanci” i „Dipisi”

Historyczka, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. Autorka książek: „Policjanci. Wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim” (Warszawa 2018), „Dipisi. Żydzi polscy w amerykańskiej i brytyjskiej strefach okupacyjnych Niemiec, 1945–1948” (Warszawa 2019) oraz licznych artykułów naukowych na temat historii Żydów w czasie Zagłady i w pierwszych latach powojennych.


Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Miejsce: stoisko 7/D1
Aleksandra Perzyńska 25.05 12.00–14.00 Autograf od fotografa

Marta Bogdanowicz (Facebook: Spacerowiczka), Aleksandra Perzyńska (Facebook: AP.ART), Katarzyna Pierzchała (Facebook: Obywatel KP Fotograf) oraz Robert Kuszyński (Facebook: JohnBoB & Sophie Art) będą podpisywać album „Tu Obywatele!”, przedstawiający obywatelskie protesty w latach 2016-2018. Okazja do nabycia pierwszego i ─ jak na razie ─ jedynego profesjonalnego wydawnictwa, mówiącego o działaniach opozycji ulicznej za czasów rządów PiS.


Organizator: TU OBYWATELE!
Miejsce: stoisko 12/D1
Włodzimierz Pessel 24.05 13.00 Włodzimierz Pessel: „Czerwono-biali i Biało-Czerwoni. Dania, Polska, Północ – problemy sąsiedztwa kulturowego”, spotkanie z udziałem autora i ambasadora Danii
Organizator: Świadomi Wydawcy, Sedno
Miejsce: stoisko 21/D3
Małgorzata Karolina Piekarska 25.05 14.00–15.00 Spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską

Wiek: 11-18

Małgorzata Karolina Piekarska podpisuje książki: „Klasa pani Czajki”, „LO-teria”, „Tropiciele”, „Dzika” i „Licencja na dorosłość”.


Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 108/D18, 5/Z, 6/Z – teren zewn.
Magdalena Piekorz 26.05 15.00–15.50 Nieobecność ─ o walce z boreliozą i powracaniu do życia z Magdaleną Piekorz i Ewą Kopsik rozmawia Remigiusz Grzela
Organizator: Wydawnictwo SONIA DRAGA
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
Magdalena Piekorz 26.05 16.00–16.45 Magdalena Piekorz i Ewa Kopsik podpisują książkę „Nieobecność”.
Organizator: Wydawnictwo SONIA DRAGA
Miejsce: stoisko 76/C, 303/G, 3//Z – teren zewn.
Wojciech Pieniążek 25.05 15.00–16.30 Pisarz polski – jak przełamać samotność? Biblioróżnorodność – ratunek dla kultury?

Dyskusja, w której udział wezmą: prof. Grażyna Borkowska, dr Eliza Kącka, Magdalena Knedler i Wojciech Pieniążek. Prowadzenie: Janina Koźbiel


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Granice.pl, Wydawnictwo JanKa
Miejsce: Sala Londyn B
Wojciech Pieniążek 26.05 13.00–14.00 Wojciech Pieniążek podpisuje książkę „To, co zostaje”.
Organizator: Świadomi Wydawcy, Wydawnictwo JanKa
Miejsce: stoisko 21/D3
Ida Pierelotkin 24.05 11.00–12.00 Spotkanie z Idą Pierelotkin

Wiek: 7-13 i inni

Autorka podpisuje książki dla dzieci i młodzieży: „Tata ma dziewczynę”, „Ala Betka”, „Pepa, nie świruj!”, „Na wojnie i w miłości”.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 187/D18
Krzysztof Piersa 24.05 12.00–12.50 Wielka Premiera Kosmicznych Bobrów

Wiek: 10-18

Bobrowaty stworek, Yonzi Chamarovitch ocalił Cesarstwo Ludzi przed inwazją krwiożerczych robali z księżyca za pomocą ogromnego robota, zwanego „Kolosem”. Po podpisaniu z Cesarzem porozumienia, rusza na sąsiednią planetę, by zdobyć surowce do budowy kolejnych machin wojennych. Tak zaczyna się wielka przygoda..., a te nigdy nie idą po naszej myśli. Serdecznie zapraszamy na premierę epickiej powieści Krzysztofa Piersa i wydawnictwa Genius Creation. Podróż wśród tajemnic i niebezpieczeństw Światozbioru czas zacząć! Prowadzący: Krzysztof Piersa.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Krzysztof Piersa 25.05 12.00–14.00 Spotkanie z pisarzem

Krzysztof Piersa podpisuje premierową książkę.


Organizator: Nagroda literacka im. Janusza A. Zajdla
Miejsce: stoisko Strefa Meet Point
Katarzyna Pierzchała 25.05 12.00–14.00 Autograf od fotografa

Marta Bogdanowicz (Facebook: Spacerowiczka), Aleksandra Perzyńska (Facebook: AP.ART), Katarzyna Pierzchała (Facebook: Obywatel KP Fotograf) oraz Robert Kuszyński (Facebook: JohnBoB & Sophie Art) będą podpisywać album „Tu Obywatele!”, przedstawiający obywatelskie protesty w latach 2016-2018. Okazja do nabycia pierwszego i ─ jak na razie ─ jedynego profesjonalnego wydawnictwa, mówiącego o działaniach opozycji ulicznej za czasów rządów PiS.


Organizator: TU OBYWATELE!
Miejsce: stoisko 12/D1
dr Diana Pignard 23.05 16.30–18.00 Ksiąźka obiektowa – kaligrafia i słowo SÉRÉNITÉ , ed. ÉDITION APAJTE 2019

Diana Pignard: poetka, autorka książek obiektowych, nauczycielka akademicka, mieszka w Paryżu. 


Organizator: A.P.A.J.T.E. ASSOCIATION POLONAISE DES AUTEURS JOURNALISTES ET TRADUCTEURS EN EUROPE
Miejsce: stoisko 345/G
Maria Pilichowska 26.05 12.00–13.00 Maria i Przemysław Pilichowie podpisują książki, m.in.: „Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy”, „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat”.
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 53/d7, 4/z – teren zewn.
Przemysław Pilichowski 26.05 12.00–13.00 Maria i Przemysław Pilichowie podpisują książki, m.in.: „Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy”, „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat”.
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 53/d7, 4/z – teren zewn.
Łukasz Pilip 26.05 11.00–12.00 Łukasz Pilip podpisuje książkę „Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa”.
Organizator: AGORA S.A.
Miejsce: stoisko 50/D9, 2/Z
Andrzej Pilipiuk 25.05 10.30–12.30 Andrzej Pilipiuk podpisuje najnowszy zbiór opowiadań „Zły las”.
Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 67/D10
Andrzej Pilipiuk 25.05 15.00–15.50 Dlaczego główny nurt nie przyznaje się do fantastyki?

Główny nurt literatury ma nieustannie problem z twórczością fantastyczną. Aby przebić się do powszechnej świadomości autorzy fantastyki muszą udawać, że nie piszą fantastyki, a krytycy literaccy, gdy trafiają na wartościowe dzieło fantastyczne, unikają słowa "fantastyka" jak ognia. Dlaczego tak się dzieje? Skąd te uprzedzenia?


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Andrzej Pilipiuk 25.05 17.00–18.00 Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem w ramach jubileuszowych spotkań 10. Warszawskich Targów Książki

Autor 37 książek (Fabryka Słów), 3 komiksów (Fabryka Słów), 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika pod pseudonimem Tomasz Olszakowski oraz sentymentalnego albumu „Wojsławice – skarby naszej pamięci; wspomnienie o miasteczku”. Ojciec Jakuba Wędrowycza – największego degenerata wśród super bohaterów. Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. As EMPiK-u 2006 – jeden z trzech najchętniej kupowanych autorów.


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Fabryka Słów
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
Marcin Pilis 26.05 12.00–13.00 Marcin Pilis „Zemsta kobiet” – spotkanie z autorem

Pisarz, absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Autor książek „Łąka umarłych” (nominacja do nagrody literackiej Srebrny Kałamarz), „Relikwia”, „Opowieść nawiasowa” oraz opowiadań. Umiejętnie łączy elementy powieści obyczajowej i psychologicznego thrillera, a jego bohaterowie często znajdują się w sytuacjach granicznych i są zmuszeni do podejmowania trudnych wyborów.
Powieść „Zemsta kobiet” jest pierwszym tytułem autora wydanym nakładem Liry. „Mocna, chwilami brutalna, ale i mądra psychologiczno-społeczna opowieść o kobietach. Wstrząśnie każdym myślącym czytelnikiem i nie da o sobie zapomnieć.” Anna Klejzerowicz


Organizator: Wydawnictwo LIRA
Miejsce: stoisko 181/D18
Marek Pióro 25.05 14.00–15.00 Marek Pióro podpisuje książkę „Plamka mazurka. Jak ptaki odmieniły moje życie”.

Wiek: 7-18 i inni


Organizator: Wydawnictwo MARGINESY
Miejsce: stoisko 55/D8
Ewa Pirce 25.05 12.00–14.00 Ewa Pirce, autorka książek „Odkupienie”, „Obietncia”, „Zapisane w pamięci”
Organizator: Wydawnictwo NieZwykłe
Miejsce: stoisko 235/V
Grażyna Plebanek 25.05 12.00–13.00 Grażyna Plebanek i Marta Frej podpisują książkę „Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy”.
Organizator: AGORA S.A.
Miejsce: stoisko 50/D9, 2/Z
Katarzyna Pochmara-Balcer 26.05 15.00 Katarzyna Pochmara-Balcer
Organizator: Świadomi Wydawcy, Nisza
Miejsce: stoisko 21/D3
Adam Podlewski 26.05 13.00–13.50 Krótka forma

Rynek wydawniczy do niedawna był dość niechętnie nastawiony do krótkiej formy: zniknięcie większości periodyków drukujących opowiadania i zmiany w oczekiwaniach czytelników sprawiły, że przez długi czas w Polsce opowiadań praktycznie się nie wydawało.
Dzisiaj widzimy powolny powrót popularności najbardziej wymagającej formy literackiej. Czy taki trend się utrzyma i czy to nadal są takie same opowiadania, na których wyrośliśmy?


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Adam Podlewski 26.05 14.00–14.50 Powrót klasyki

Trwa powrót wielkiej klasyki literackiej, zarówno w seriach wydawniczych takich jak Artefakty i Wehikuł Czasu, jak poza nimi. Co już się ukazało, co jeszcze powinno?


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Marcin Podlewski 25.05 12.00–13.00 Postapokalipsa

Rafał Kosik, Marcin Podlewski, Cezary Zbierzchowski i Marcin Podlewski o najbardziej optymistycznym gatunku literackim, jaki istnieje. Dlaczego tak bardzo lubimy spekulować o zagładzie i zastanawiać się, jak wyglądałoby podnoszenie się z gruzów.


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Marcin Podlewski 25.05 15.00–15.50 Dlaczego główny nurt nie przyznaje się do fantastyki?

Główny nurt literatury ma nieustannie problem z twórczością fantastyczną. Aby przebić się do powszechnej świadomości autorzy fantastyki muszą udawać, że nie piszą fantastyki, a krytycy literaccy, gdy trafiają na wartościowe dzieło fantastyczne, unikają słowa "fantastyka" jak ognia. Dlaczego tak się dzieje? Skąd te uprzedzenia?


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Marcin Podlewski 25.05 18.00–18.50 Dlaczego kochamy się bać?

Groza i horror są bardzo obecne w popkulturze, nie tylko w literaturze, ale i w filmie, grach czy muzyce. Dlaczego tak bardzo lubimy czytać, oglądać i słuchać czegoś, co z założenia ma wywoływać negatywne emocje i straszyć?


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Marcin Podlewski 26.05 13.30–14.30 Marcin Podlewski podpisuje najnowsze dark fantasy „Księga zepsucia".
Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 67/D10
Marcin Podlewski 25.05 12.00–13.00 Postapokalipsa

Rafał Kosik, Marcin Podlewski, Cezary Zbierzchowski i Marcin Podlewski o najbardziej optymistycznym gatunku literackim, jaki istnieje. Dlaczego tak bardzo lubimy spekulować o zagładzie i zastanawiać się, jak wyglądałoby podnoszenie się z gruzów.


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Grzegorz Polakiewicz 26.05 11.00–12.00 Spotkanie z Grzegorzem Polakiewiczem, autorem książki „Żyje się tylko raz”
Organizator: ZNAK Wydawnictwo
Miejsce: stoisko 63/D9
Oleh Poliakov 25.05 12.00–13.00 Oleh Poliakov – spotkanie z ukraińskim pisarzem i bohaterami jego powieści „Niewolnice i przyjaciele pani Tekli”

„Niewolnice i przyjaciele pani Tekli”  (przekład: Witalij Miskov) została uznana przez ukraińskich krytyków za jeden z najlepszych debiutów ostatnich lat w literaturze ukraińskiej. To wytrawnie napisana, z dużą dawką dobrego humoru i niebanalnymi zwrotami akcji, powieść, która jest jednocześnie mieszanką prozy obyczajowej z elementami psychologicznego thrillera, wiwisekcją obyczajowości współczesnego świata z elementami fantastyki. Książka porusza, daje do myślenia i bawi. Oleh Poliakov to nie tylko mistrz słowa, ale także doskonały obserwator. 


Organizator: Wydawnictwo ANAGRAM
Miejsce: stoisko 22/D2
Oleh Poliakov 26.05 15.00–17.00 Oleh Poliakov podpisuje książkę „Niewolnice i przyjaciele pani Tekli”.
Organizator: Wydawnictwo ANAGRAM
Miejsce: stoisko 22/D2
Emma Popik 23.05 14.00–15.00 Spotkanie autorskie z Emmą Popik, autorką kryminału „Zbrodnia w wyższych sferach”
Organizator: RYTM Oficyna Wydawnicza
Miejsce: stoisko 92/D14
Anna Powierza 25.05 14.00–15.30 Anna Powierza i Henryk Sawka – spotkanie wokół książki „Moje małe ciacho”
Organizator: MOTYLEKSIĄŻKOWE.PL
Miejsce: stoisko 183/D18
Anna Powierza 25.05 13.00–13.45 Anna Powierza. Autorka poradników „Insulinooporność. I co dalej?” oraz „Jak schudnąć gdy dieta nie działa”
Organizator: WYDAWNICTWO PASCAL
Miejsce: stoisko 102/D16
Tomasz Prusek 25.05 11.00–12.00 Tomasz Prusek podpisuje książki „P.I.I.G.S” oraz „K.I.S.S”.
Organizator: AGORA S.A.
Miejsce: stoisko 50/D9, 2/Z
Adam Przechrzta 25.05 13.00–14.00 Fantastyka Militarna

Robert M. Wegner, Michał Cholewa, Adam Przechrzta, Cezary Zbierzchowski

Czy to fantasy, czy science fiction – fantastyka skupiona na armii, wojnie i taktykach militarnych to znaczący nurt literacki. Jakie wyzwania stawia przed autorami? Co w nim najbardziej interesuje czytelników?


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Adam Przechrzta 25.05 15.15–16.15 Adam Przechrzta podpisuje książkę „Demony zemsty. Abakumow”.
Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 67/D10
Marcin Przewoźniak 26.05 14.30–15.30 Marcin Przewoźniak – spotkanie autorskie

Wiek: 3-18 i inni

Autor książki „Puk, Puk! Zastałem króla?” oraz serii o odkrywcach: „Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd”, „Odkrywcy grobu faraona” i „Wielkiej księgi zagadek”. W swoim dorobku ma również książkę, która uratowała niejedną rodzinną wyprawę z dziećmi: „Daleko jeszcze?”.


Organizator: Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 191/D19
Marek Przybylik 25.05 11.00–12.00 Marek Przybylik podpisuje swoje książki.
Organizator: Księgarnie Świat Książki
Miejsce: stoisko 67/D10
Agata Przybyłek 25.05 16.00–18.00 Spotkanie autorskie z Agatą Przybyłek i Natalią Sońską

Bestsellerowe pisarki, które od lat piszą o kobietach i dla kobiet: Natalia Sońska, autorka „Listów (nie) miłosnych”, „Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić”, „Piosenek niemiłosnych” oraz Agata Przybyłek, autorka „Najlepsze co mnie spotkało”, „Miłość i inne nieszczęścia” oraz popularnej serii Nie zmienił się tylko blond.


Organizator: WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE
Miejsce: stoisko 98/D15
Marcin Sergiusz Przybyłek 26.05 13.00–14.00 Marcin Sergiusz Przybyłek podpisuje swoje książki.
Organizator: REBIS Dom Wydawniczy
Miejsce: stoisko 86/D13
Marcin Sergiusz Przybyłek 26.05 14.00–14.50 Powrót klasyki

Trwa powrót wielkiej klasyki literackiej, zarówno w seriach wydawniczych takich jak Artefakty i Wehikuł Czasu, jak poza nimi. Co już się ukazało, co jeszcze powinno?


Organizator: Meet Point
Miejsce: Scena Fantastyki (Biznes Klub)
Olga Ptak 25.05 12.30–14.00 „Kto ukradł jutro?" – spotkanie z autorką Olgą Ptak i ilustratorką Dominiką Czerniak-Chojnacką

Wiek: 7-10 i inni

Książka składa się z dwóch części i ma dwóch narratorów – matkę i dziecko. Każde z nich własnym językiem opowiada o swoim, odmiennym  świecie. Matka naszego bohatera z diagnozą o niepełnosprawności intelektualnej musi podejmować decyzje, które niejednokrotnie będą miały dla dziecka bolesne konsekwencje. Musi patrzeć na jego cierpienie – czasem czysto fizyczne, innym razem takie, które przychodzi z zewnątrz, od drugiego człowieka. To nieustanne pośredniczenie między dzieckiem a zagrażającym mu światem jest tak absorbujące, że nietrudno w nim zatracić siebie, o tym pisze Olga. Olga opowiada też o świecie Leona, tak jakby była w jego głowie i doskonale wiedziała jak wygląda rzeczywistość widziana i odczuwana przez zmysły dziecka niepełnosprawnego. To bardzo ważna książka dla wszystkich rodziców, opiekunów, terapeutów, nauczycieli, psychologów, pedagogów i lekarzy wszelkich specjalizacji opiekujących się  dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością.


Organizator: Tu Się Czyta
Miejsce: stoisko 111/C, 93/C
Joanna Puchalska 25.05 13.00–14.00 Joanna Puchalska podpisuje swoje książki, m.in.: „Polki, które zmieniły wizerunek kobiet”, „Polki, które zadziwiły świat”.
Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 53/d7, 4/z – teren zewn.
Patrycja Pustkowiak 26.05 11.00–12.00 Spotkanie z Manuelą Gretkowską i Patrycją Pustkowiak – podpisywanie książki „Trudno z miłości się podnieść”
Organizator: PRÓSZYŃSKI MEDIA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 72/C, 339/G, 8/Z – teren zewn.
Hanna Pustuła-Lewicka 25.05 12.00–13.45 (Wy)tłumaczyć polifonię świata

Z tłumaczami książek finalistek Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: Barbarą Gutowską-Nowak („Nowi londyńczycy” Bena Judaha), Mariuszem Kalinowskim („Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego), Hanną Pustułą-Lewicką („Ulica Wiecznej Szczęśliwości” Roba Schmitza, wyd. Czarne) i Katarzyną Tubylewicz („Strzały w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa, Wyd. Poznańskie) rozmawia Julia Fiedorczuk.

 

W trakcie spotkania zostaną wręczone nagrody w Konkursie dla studentów za recenzję przekładu „Tłumacze świata”.

 

Partnerzy spotkania: Ambasada Szwecji w Warszawie, Ambasada Brytyjska w Warszawie, British Council, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego


Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa, „Gazeta Wyborcza”
Miejsce: Sala Londyn A
Katarzyna Puzyńska 25.05 12.00–13.00 Spotkanie z Katarzyną Puzyńską – Festiwal Kryminalna Warszawa

Najnowsza książka „Rodzanice” to dziesiąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.

Spotkanie prowadzi Adam Szaja.

Partner Festiwalu Kryminalna Warszawa: CBS Reality


Organizator: Warszawskie Targi Książki, Prószyński i S-ka
Miejsce: Festiwal Kryminalna Warszawa – scena A
Katarzyna Puzyńska 25.05 13.00–15.00 Spotkanie z Katarzyną Puzyńską

Autorka podpisuje najnowszą książkę z cyklu o policjantach z Lipowa „Rodzanice” oraz książkę „Policjanci. Bez munduru”.


Organizator: PRÓSZYŃSKI MEDIA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 72/C, 339/G, 8/Z – teren zewn.
Krzysztof Pyzia 25.05 12.00–13.00 Spotkanie z Jerzym Dziewulskim i Krzysztofem Pyzią – podpisywanie książki „Jerzy Dziewulski o kulisach III RP”
Organizator: PRÓSZYŃSKI MEDIA Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 72/C, 339/G, 8/Z – teren zewn.
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

reklama


 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy