Aktualności

Dekada kobiet, dekada Sylwii Chutnik

Ostatnia dekada to okres, w którym odrodziła się w Polsce literatura otwarcie podejmująca problemy społeczne. Ważną reprezentantką tego ruchu, już od czasów „Kieszonkowego atlasu kobiet”, jest Sylwia Chutnik. Jedna z najsłynniejszych współczesnych autorek opowiedziała o swoich korzeniach: „Trudno byłoby podsumować ostatni rok literacko i artystycznie. Ale zgodzę się, że w 2008 roku wielu tematów w literaturze nie było lub nie były do końca zrozumiałe. Mam wrażenie, że przez te dziesięć lat bardzo dużo się zadziało w kwestii odkrywania historii kobiet. Ale też pokazywania języka słuchającego języka ulicy, trochę wzorem tradycji Mirona Białoszewskiego. Oczywiście później my tą rzeczywistość filtrujemy i nadajemy jej formy literackiej”.

Chutnik odpowiedziała też na pytanie o jej upodobanie do igrania z różnymi gatunkami i stylami: „Zawsze byłam fanką różnorodności. Podział na kulturę wysoką i niską raczej już dzisiaj nie działa. Okazało się, że pływamy w wielkim tyglu kultury i nie ma sensu za bardzo dbać o podziały na arcydzieła i kicz. Nie jestem od tego, żeby się zżymać na produkty książkopodobne, których przecież nie brakuje” – przyznała autorka.

Najważniejszym elementem ostatniej dekady jest jednak „Mamy do czynienia z rewolucją kobiecą i to nie tylko w sferze literatury czy kultury. Dysproporcja kobiet nominowanych i wygrywających nagrody literackie była skandaliczna. Od niedawna zaczęliśmy patrzeć, czy kobiety się pojawiają na shortlistach. Ale pytanie co z tego? Wciąż musimy się tłumaczyć, że jak piszemy o bohaterkach, to nie znaczy, że tworzymy tylko dla kobiet. W drugą stronę nikt tak nie myśli. Nadal są miękkie nierówności i atmosfera deprecjonująca pracę kobiet” – zaznaczyła pisarka. (tg)

 

Organizator
 

Polecamy