Aktualności

Finansowanie przekładów z czeskiego

Ministerstwo Kultury Czech, za pośrednictwem Czech Literatury Centre, finansuje do 70 proc. pełnych kosztów wydania literatury czeskiej w tłumaczeniu na język obcy. Zagraniczni wydawcy mogą aplikować o sfinansowanie przekładu (do 50 proc. kosztów); opracowania graficznego, edytorskiego i kosztów druku (do 50 proc. kosztów); koszty zakupu praw autorskich (do 15 proc. kosztów), a także finansowania promocji przekładów  z literatury czeskiej (do 25 proc. kosztów).

Wydawcy, agenci literaccy i tłumacze mogą ubiegać się o granty na przekład tekstu lub fragmentu tekstu literackiego o objętości 10-25 standardowych stron. Czasopisma literackie mogą starać się o granty na tłumaczenie tekstów, których minimum 50 proc. dedykowana jest literaturze czeskiej w oryginale (do 50 proc. kosztów).

Czesi finansują również wyjazdy rodzimych pisarzy w związku z międzynarodowymi wydarzeniami literackimi, jak festiwale, targi, spotkania autorskie. Autorzy i organizatorzy wydarzeń literackich mogą liczyć na 100-proc. finansowanie wyjazdu zagranicznego, przy czym organizator może otrzymać 40 proc. dotacji przed wydarzeniem, a pozostałe 60 proc. w oparciu o raport z przeprowadzonego projektu. Natomiast autor może otrzymać 50 proc. dofinansowania po 15 dniach od prezentacji jego wystąpienia w materiałach promocyjnych organizatora, a pozostałe 50 proc. po złożeniu raportu z zadania. Alternatywnie może on otrzymać 100 proc. dofinansowania po złożeniu raportu z zadania i udokumentowaniu swojej aktywności.

Program wsparcia czeskiej literatury zakłada również finansowanie rezydencji literackich dla tłumaczy i specjalistycznych studiów nad literaturą czeską.

Praktycznym narzędziem dla polskich wydawców zainteresowanych edycją literatury czeskiej może okazać się serwis www.czechlit.cz, dostępnych również w języku angielskim, w którym znaleźć można kompleksową informację na temat nowych książek ukazujących się  w Czechach, autorów, tłumaczy, także kontaktów do posiadaczy praw autorskich. Najważniejsze bieżące informacje dostępne są również w serwisie Facebook na profilu CzechLit – Czech Literature Online. (p)

 

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy