Aktualności

Magellany przyznane!

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz 11. przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest uhonorowanie wydawców wartościowych – pod względem merytorycznym i graficznym – książek turystycznych. Do konkursu zakwalifikowano 75 tytułów nadesłanych przez oficyny wydawnicze, ale też instytucje kultury oraz jednostki samorządowe. Komisja konkursowa przyznała 14 nagród głównych i 17 wyróżnień oraz nagrodę specjalną.

W ramach Konkursu przyznano również nagrody dla podróżników. Nagrodą Magellana uhonorowało Miłkę Raulin za „przełamywanie stereotypów oraz odwagę i wytrwałość w realizowaniu marzeń” i Grzegorza Rąkowskiego za „kolekcjonowanie piękna polskiego krajobrazu, rozbudzanie wrażliwości i zachęcanie do pielęgnowania w sobie uważności”. 

Nagrodę główną w kategorii  „przewodnik tekstowy” otrzymała „Kuba. Rewolucja w rytmie rumby” Krzysztofa Dopierały wydana w serii „Bezdroża Classic”. W kategorii „przewodnik ilustrowany” zwyciężyła publikacja „Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce” (Buchmann).

„Warszawski przewodnik wiślany” Dariusza Bartoszewicza (Instytut Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego), wygrał w kategorii „przewodnik dla aktywnych”. Mapa „Riła i Piryn. Góry Bułgarii 1 : 80 000” (Terraquest) otrzymała nagrodę główną w kategorii „mapa i plan turystyczny”.

W kategorii „książka podróżnicza” jury zdecydowało o nagrodzeniu ex aequo pięciu publikacji: „W końcu i ty zapłaczesz. Z Baku do stóp Araratu” Grzegorza Kapli (Burda), „Islandia” Piotra Milewskiego (Świat Książki), „Bałtyk. Historie zza parawanu” Aleksandry Arendt (Wydawnictwo Poznańskie), oraz „Szlaki. Opowieści o wędrówkach” i „Góry. Stan umysłu”, obie autorstwa Roberta Macfarlane w tłumaczeniu Jacka Koniecznego (Wydawnictwo Poznańskie).

W kategorii „album” zwyciężyła publikacja „Nasze Makoszowy” wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu.

„Man zou. Chiny dla dociekliwych Izabelli Kaluty z ilustracjami Jacka Ambrożewskiego (Dwie Siostry) zdominował kategorię „przewodnik dla dzieci”.

Nagroda główna za „przewodnik mobilny” przypadła w tym roku aplikacji „13 pomysłów na Gniezno i okolice” (Starostwo Powiatowe w Gnieźnie).

W kategorii „książka reportażowa” nagrodę przyznano ex aequo: Tomaszowi Grzywaczewskiemu za „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Czarne) oraz Mateuszowi Janiszewskiemu za „Ortodromę” (Znak).

Nagrodę w kategorii „przewodnik kulinarny” przyznano „Słodko-kwaśnej historii, czyli wszystko, co chcieliście kupić w wietnamskich sklepach, ale baliście się zapytać”  Ngo Van Tuonga z ilustracjami Doroty Podlaskiej (Drzewo Babel).

W tym roku powołano nową kategorię – „podróże w czasie”, która obejmuje przewodniki historyczne. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Wydawnictwo Księży Młyn za serię „Sekrety Miast”.

Natomiast w kategorii „przewodnik kieszonkowy” w tym roku nie przyznano nagrody głównej.

Jury przyznało z kolei Nagrodę Specjalną, która trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego za książkę „Głodni zielonej Warszawy” Jodie Baltazar we współpracy z Pauliną Jeziorek. (r)

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy