Aktualności

Kryminalna Mapa Polski

Na początek sobotniego dnia na Warszawskich Targach Książki odbyło się spotkanie w ramach Strefy Kryminału, podczas którego zgromadzeni pisarze starali się rozrysować mapę polskiego kryminału. W debacie wzięli udział: Leszek Herman, Jacek Ostrowski, Bartosz Szczygielski, Mateusz Lamberg i Robert Małecki. Rafał Bielski. Moderatorem był Rafał Bielski.

Szybko okazało się, że w większości przypadków autorzy wybierają miasta w których sami mieszkają: „Mam mało czasu by pisać, więc na przestrzeń swoich książek wybrałem miasto, w którym mieszkam. Warszawa jest trochę krzywa i dziwna, jest mozaiką jak każde duże miasto. To piękne, więc wybieram Warszawę trochę z miłości” – zaznaczył Mateusz Lemberg.

Twórcy kryminałów opowiedzieli również, skąd czerpią inspiracje do swoich morderczych historii, i jak ważna dla ich powieści jest struktura miasta.

„Miałem wątpliwość, czy pisać o Toruniu w sposób pocztówkowy, czy może wyciągnąć na pierwszy plan problemy tego miasta. Na szczęście moim bohaterem jest dziennikarz, który musi patrzeć krytycznie na władze miasta. Chciałem wymieszać trochę klasyczne toruńskie lokacje i zwykłe miejsca mieszkalne” – dodał Robert Małecki.

O swoich doświadczeniach pisania na podstawie prawdziwej historii opowiedział też Jacek Ostrowski: „Książka jest bardzo mocno oparta na faktach, tylko przeżycia bohatera są wytworem mojej chorej wyobraźni. Musiałem jednak pewne fakty pozmieniać, żeby potem nikt się nie obraził”. (tg)

 

 

 

Organizator
 

Polecamy