Aktualności

Złoty Pocisk

Zwieńczeniem targowej soboty była gala wręczenia debiutanckiej edycji nagrody „Złoty Pocisk” dla najlepszych książek z gatunku literatury kryminalnej. 

– To zupełnie nowa nagroda. Zadaniem tego konkursu jest popularyzacja literatury kryminalnej i jej autorów. Wreszcie… bo oznacza to, że autorzy przestali się wstydzić, że piszą książki i zaczęli się promować – stwierdziła prowadząca spotkanie dziennikarka Karolina Piotrowska.

– Ponad 300 tytułów klasyfikowanych jako kryminały ukazuje się rocznie na polskim rynku wydawniczym. To dobry wynik, jak na kraj, w którym podobno nie czyta się książek. Kryminał ratuje czytelnictwo, a zawsze mawiałem, że literatura o tematyce kryminalnej to domena kobiet – zarówno czytelniczek, jak i autorek. Poziom był bardzo wysoki – mówił o roli literatury kryminalnej i szczegółach pracy jury przy pionierskiej edycji nagrody, prof. Tadeusz Cegielski, przewodniczący kapituły Nagrody.

W gronie laureatów znaleźli się następujący twórcy i publikacje:

  • „Najlepszy polski kryminał historyczny 2017” – Marcin Wroński, „Czas herkulesów” (W.A.B.)
  • „Najlepsza zagraniczna powieść kryminalna 2017” – Chris Carter, „Jestem śmiercią” (Sonia Draga)
  • „Nagroda publiczności 2017” – Remigiusz Mróz, „Wotum nieufności” (Filia)
  • „Najlepsza polska powieść kryminalna 2017” – Marta Guzowska, „Reguła numer 1” (Marginesy)

Laureaci poszczególnych kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody finansowe, a wydawcy zwycięskich tytułów nagrody od partnerów „Złotego Pocisku” – Drukarni im. Anczyca oraz firmy papierniczej Igepa. (pw)

 

 

Organizator
 

Polecamy