Aktualności

Spotkanie z Vincentem V. Severskim

Jednym z najbardziej popularnych pisarzy literatury sensacyjnej ostatnich kilku lat jest Vincent V. Severski. Pod tym pseudonimem artystycznym kryje się były oficer polskiego wywiadu, odznaczony przez prezydentów Polski i USA. W rozmowie z Grzegorzem Kalinowskim Severski przedstawił kulisy pracy w polskim wywiadzie oraz wpływ swojego bogatego doświadczenia na sztukę pisarską.

„Istnieje pewien schemat budowania historii, którego trzeba przestrzegać. Zawsze musi być jakiś biały kapelusz niczym z westernu, który chce naprawiać świat. A przeciwko niemu występują źli politycy, którzy walczą o stołki. Młodzi bohaterowie walczący o dobro w zestawieniu z politykami zawsze dobrze wychodzą” – powiedział Severski.

Były oficer wywiadu przyznał jednak, że rzeczywistość wywiadowcza rzadko jednak może zostać przedstawiona w tego typu biało-czarnych barwach: „W wywiadzie rzadko mówimy o jakiś wrogach. To od razu definiuje ludzi i ustawia ich w pewnej pozycji. Wrogiem jest terror islamski. W większości przypadków imperatywem każdego szpiega jest poszukiwanie, gdzie znajduje się prawda. My musimy działać w cieniu”.

Severski zakończył konkluzją, że szpiegostwo to nie jest zawód, a raczej styl życia. Pozwala jednak zdobyć przyjaźnie na życie. Podobnie jak profesja pisarza. (tg)

reklama


 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy