Aktualności

Fantastyczne lektury

Autorzy fantastyki i edukatorzy dyskutowali podczas piątkowego panelu na Warszawskich Targach Książki o wartości fantastyki w szkole. Dyskusja obejmowała konieczność istnienia kanonu lektur szkolnych, niedostosowanie nauczycieli do omawiania tematu, czy szybkie starzenie się fantastyki sprzed kilkudziesięciu lat.

„Fantastyka jest jak najbardziej potrzebna w lekturach szkolnych, choćby po to, żeby ratowały dzieci, przed starymi lekturami. Tymi, które mordowały nas, kiedy chodziliśmy do szkoły, a ostatnio wróciły do kanonu. Problemem też nie jest to, czy kanon potrzebuje fantastyki, tylko jakiej fantastyki oraz dla dzieci w jakim wieku” – twierdzi pisarz Łukasz Radecki.

W trakcie rozmowy pojawił się również pomysł rozdzielenia nauki o języku od nauki o książkach. Uczestnicy panelu uznali to za piękną ideę, ale trudną w realizacji.

Znany tłumacz fantastyki Piotr W. Cholewa zwrócił uwagę na pewną ważną kwestię: „Dzieciaki po prostu nie chcą czytać. Wokół tego problemu ciągle się obracamy. Przywrócenie chęci młodych ludzi do czytania książek jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed szkołą." (tg)

 

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy