Aktualności

Książka na ekranie

„Współpraca między rynkiem wydawniczym i filmowym w Polsce. Diagnoza, problemy i pomysły na zmiany” to temat spotkania, jakie w piątkowe przedpołudnie prowadziły reprezentantki firmy Script Studio – Katarzyna Gawrońska i Zofia Karaszewska. Obie opowiadały o coraz większej globalnej modzie na adaptacje literatury realizowane na potrzeby telewizji i próbach rozwoju rynku adaptacji polskich książek.

„W Polsce mało realne są projekty filmowych adaptacji epickich powieści historycznych, które wymagają olbrzymich budżetów. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy mnóstwo znakomitej krajowej literatury, która ma realne szanse sprawdzić się w formacie telewizyjnym lub kinowym, a nie wymaga wcale potężnego finansowania” – twierdzi Katarzyna Gawrońska.

Script Studio przygotowuje analizy rynku wydawniczego na potrzeby stacji telewizyjnych. Przykładowy raport zawiera m.in. analizę rynku pod katem potrzeb klienta, także rynku ekranizacji w Polsce na podstawie danych zebranych od wydawców i producentów, analizę zagrożeń, weryfikację rynku wydawniczego pod kątem oceny potencjału publikacji z ostatnich lat. Autorom oferuje z kolei współpracę w zakresie weryfikacji umów dotyczących praw do adaptacji.

„Nie chcemy być konkurencją wydawców, a ich supportem. Rynek wydawniczy i filmowy potrzebują korelacji. Zwłaszcza, że coraz więcej zagranicznych producentów sięga po polską literaturę, a z zapowiedzi aktywności systemów streamingowych (Netflix, HBO, Amazon, Facebook) wynika, że polski rynek będzie przez te podmioty coraz głębiej eksplorowany” – przekonuje Zofia Karaszewska. (p)

 

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy