Aktualności

Spotkanie Książka na ekranie

W piątkowe popołudnie na Kanapie Literackiej odbyło się spotkanie poświęcone ekranizacjom literatury. Zgromadzeni goście dyskutowali o tym dlaczego powstaje tak mało polskich filmów na podstawie literatury, podczas gdy światowe tendencje mówią coś zupełnie przeciwnego. W rozmowie zorganizowanej przez Warszawskie Targi Książki wzięli udział Joanna Bator, autorka nagrodzonej Nike powieści „Ciemno, prawie noc” oraz Magdalena Cielecka, która wciela się w główną rolę w ekranizacji książki. Oprócz nich na Kanapie Literackiej pojawiła się także producentka filmu Aneta Hickinbotham oraz reżyser filmowej adaptacji „Za niebieskimi drzwiami” Mariusz Palej i scenarzystka produkcji Magdalena Nieć.

Joanna Bator: „Dla mnie to niezrozumiałe, że twórcy filmów są w stanie tak długo zachować entuzjazm dla jakiegoś projektu. Żartowałam, że prace nad filmem trwają tak bardzo długo, że będę mogła zagrać rolę kociary bez charakteryzacji. Występ w filmie był trochę powrotem do marzeń małej dziewczynki z Wałbrzycha. To było niezwykle wzruszające wydarzenie, historia trochę zatoczyła koło”.

Współpraca na planie „Ciemno, prawie noc” przebiegała jednak bez problemów. Wszystko dlatego, że Bator trzymała się własnych zadań: „Poznałam Joannę jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Z góry zastrzegła, że zostawia nas z tym tematem. Nie była autorem wtrącającym się, co dla twórców filmu jest czymś zbawiennym” – zaznaczyła Magdalena Cielecka. Kinowa premiera „Ciemno, prawie noc” nastąpi w styczniu 2018 r.

Mariusz Palej, reżyser filmu „Za niebieskimi drzwiami” przyznał, że wraz z producentem planowali początkowo ekranizację zupełnie innego dzieła: „Myśleliśmy o kompletnie innej książce do ekranizacji, ale ona była już zajęta. Wróciłem załamany do domu, ale zapytałem córek, jaką polską książkę chciałby zobaczyć na ekranie. I dostałem szybką odpowiedź, że najbardziej czekają na ‘Za niebieskimi drzwiami’. Na szczęście udało się zdobyć do niej prawa”. Twórcy „Za niebieskimi drzwiami” opowiedzieli także o trudnościach przełożenia języka literackiego na film. Co wymaga też dużych kosztów i ogranicza ilość adaptacji polskich książek. (tg)

 

 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy