Aktualności

Instrukcja obsługi mema

Szkolenie Fundacji „Legalna Kultura” o użytkowaniu grafik i fotografii prowadził edukator Marcin Kotyła. Zauważył, że choć memy są zazwyczaj utworem, bo składają się z obrazka i tekstu, to zakładają wykorzystanie cudzej twórczości.

Problematyczność mema wynika stąd, że użycie cudzego obrazka na prawach cytatu wymagałoby podpisania z podaniem autora i źródła grafiki. Także tekst użyty jest często cytatem, niekiedy osoba, która twierdzi, że jest to jej tekst, nie jest pierwotnym autorem. Jeśli chcemy skorzystać z jakiegoś utworu, a zwłaszcza chcemy go rozpowszechnić, powinniśmy mieć zgodę autora. Regulaminy portali społecznościowych zawierają zgodę na udzielenie licencji na korzystanie z utworów przez portal oraz jego użytkowników (tak jest na fb czy yt). Jeśli coś udostępniamy publicznie, to w ramach usług serwisu zgadzamy się, aby było udostępniane.

Udostępnianie zdjęć bez obaw o roszczenia jest możliwe gdy korzystamy z domeny publicznej albo wolnej licencji (creative commons). Wyjątkiem jest korzystanie z dozwolonego użytku utworów chronionych pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła, wykorzystując czyjś utwór w ramach własnej twórczości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu.

Rozszerzająco interpretuje się, że memy są takim gatunkiem twórczości, który wymaga korzystania z cudzych utworów. (pcc)

reklama


 

Organizator wykonawczy

 

Murator EXPO Sp. z o.o.

ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa

tel.: (22) 829 66 80
fax.: (22) 829 66 81
e-mail : biuro@muratorexpo.pl

Polecamy