Aktualności

Skąd bierze się terror?

Niedzielne spotkanie dwóch wybitnych reporterów wojennych, Polaka Dariusza Rosiaka i Niemca Wolfganga Bauera, na stoisku Niemiec, poświęcone było toczącym się obecnie niezwykle krwawym konfliktom w Syrii i Nigerii. To właśnie tam islamscy fanatycy ISIS i Boko Haram tworzą na podbitych przed siebie terytoriach krwawe dyktatury. Dlaczego tak trudno z nimi walczyć?

- Państwo Islamskie – mówił Bauer – zaczynało swoją działalność nie jako wyłącznie organizacja terrorystyczna, ale jako organizacja społeczna, biorąca pod opiekę sunnitów w Iraku i rozdająca żywność najuboższym w Syrii. Podobnie Boko Haram w Nigerii, wykorzystało fakt, że w państwie panowała straszliwa korupcja i bardzo silne podziały etniczne. Sędziowie z tej organizacji rozsądzali spory i wydawali wyroki bez oglądania się na łapówki czy przynależność plemienną podsądnych, a wyłącznie na podstawie islamskiego prawa.

Bauer i Rosiak zgodzili się, że walka z zagrożeniem terrorystycznym powinna zacząć się od uzdrowienia relacji międzyludzkich w krajach islamskich. (jg)

Kontakt

 

Organizator wykonawczy

Murator EXPO Sp. z o.o.
ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa
tel. (22) 829 66 80
faks (22) 826 66 81
biuro@muratorexpo.pl
NIP : 113-21-59-933

Polecamy

Jak dojechać

Wyświetl większą mapę