Aktualności

Prezydent i minister spraw zagranicznych RFN na WTK

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier otworzy niemieckie stoisko

Oficjalna wizyta niemieckiego ministra spraw zagranicznych – Sigmar Gabriel odwiedzi Targi w niedzielę

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w dniu 19 maja 2017, wspólnie dokonają oficjalnego otwarcia stoiska Niemiec, które w tym roku są Gościem Honorowym Warszawskich Targów Książki (18-21.05.2017). W niedzielę 21 maja stoisko niemieckie odwiedzą niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel oraz polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Obaj ministrowie razem z pisarzem Jurijem Andruchowyczem o godzinie 13.15 wezmą udział w dyskusji panelowej "Wprawić Europę w ruch"- czyli jak ożywić ideę europejską.. Po raz pierwszy obecność Niemiec jako gościa honorowego na międzynarodowych targach książki połączona jest z wizytą dwóch wysokich rangą delegacji politycznych. To dowód na to, jak duże znaczenie rządy obu krajów przypisują do relacji pomiędzy Polską i Niemcami.

Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi „Worte bewegen. Siła słów”. Program prezentuje literaturę jako przestrzeń otwartego dialogu oraz wymiany myśli, emocji i informacji.

„W czasie, kiedy Europa poddawana jest rosnącym naciskom i zagrożone są podstawowe prawa demokratyczne, chcemy wykorzystać rolę Gościa Honorowego do skierowania dyskusji na tematy, które nas poruszają: o Europie jako ziemi obiecanej, o niepokojących tendencjach populistycznych w wielu krajach, o skutkach kryzysu ekonomicznego – ale także o wspólnych wartościach i tożsamościach kulturowych. Międzynarodowe Targi Książki jak żadne inne miejsce powinny być platformą wolności wypowiedzi.  Przez kilka zaledwie dni spotykają się tutaj ludzie wielu narodowości, którzy z pasją angażują się w promocję słowa pisanego. Ochrona tego podstawowego prawa demokratycznego należy do naszych najważniejszych zadań”  mówi Juergen Boos, dyrektor Frankfurckich Targów Książki.

„Cieszymy się, że Niemcy będą w tym roku Gościem Honorowym Warszawskich Targów Książki“, mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie. „To wzmacnia nasze starania w utrzymywaniu intensywnego, polsko-niemieckiego dialogu kulturowego również w czasach trudnych politycznie. Nazwiska zaproszonych gości oraz tytuły spotkań i wydarzeń pokazują, że przy całym ich zróżnicowaniu, centralnym tematem pozostanie wolność słowa.”

Niemieckie stoisko (nr 115 / D11) o powierzchni 220 metrów kwadratowych będzie sceną, na której zaprezentuje się różnorodność niemieckiej kultury książki: rekordowa liczba 66-ciu wystawców wykorzysta status Gościa Honorowego targów do nawiązania kontaktów i współpracy biznesowej z polskimi wydawcami. Osobiście stawią się przedstawiciele 23 wydawnictw, między innymi Aufbau, Rowohlt, Suhrkamp, Kookbooks, Gabal czy Loewe. Na stoisku będzie również obecna polska księgarnia Co-Liber i zajmie się sprzedażą książek.

Szczególnym gościem niemieckiego stoiska będzie laureatka literackiej Nagrody Nobla Herta Müller, pisarka, która zarówno w wymiarze biograficznym jak artystycznym przekroczyła wiele granic. Herta Müller przekuła swoje doświadczenia życia w komunistycznej dyktaturze na literaturę – jej proza niepokoi i porusza. Czytelnicy i czytelniczki w Polsce wysoko cenią Hertę Müller – w żadnym innym języku nie powstało tak wiele przekładów jej książek co w języku polskim. Głos rumuńsko-niemieckiej pisarki jest często postrzegany jako wezwanie do ochrony praw człowieka. „W każdym języku siedzi w słowach inna para oczu” – to tytuł rozmowy, którą z Hertą Müller przeprowadzi polski publicysta Adam Krzemiński.

„Quo vadis Europo?” pod tym hasłem trzy różne europejskie perspektywy zaprezentują zachodnio-ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz, niemiecka politolożka  Ulrike Guérot oraz polska publicystka Magdalena Grochowska. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski.

Tam, gdzie ograniczana jest wolność prasy i słowa, zagrożona jest demokracja. Jakie konsekwencje ma to dla społeczeństwa? Jak mierzą się z cenzurą zwłaszcza pisarze i dziennikarze, w jaki sposób wykonują nadal swoją pracę? Na ten jeden z najbardziej palących tematów naszych czasów odbędzie się dyskusja panelowa „Za słowo i za wolność. Szanse i zagrożenia w czasach zmian politycznych”. Udział wezmą autorzy i publicyści Artur Becker, Ewa Wanat, Marek Cichocki oraz Alexander Skipis (Niemiecki Związek Wydawców i Księgarzy). Dyskusję poprowadzi Gerhard Gnauck.

Na publiczność targów czeka również bogaty program spotkań poświęconych tematom specjalistycznym, literackim i społeczno-politycznym ale również literaturze dziecięcej, młodzieżowej i kryminalnej. Jedenaścioro autorek i autorów spotka się w Warszawie z polskimi przedstawicielami świata literatury i

dziennikarstwa. Poza nazwiskami już wymienionymi będą to Wolfgang Bauer, Ulrike Draesner, Jakob Hein, Daniela Kohl, Andre Kubiczek, Charlotte Link oraz Alice Pantermüller. Całość programu wydarzeń na niemieckim stoisku Gościa Honorowego: http://targi-ksiazki.waw.pl/gosc_honorowy_program

Niemiecki i polski rynki książki łączą długoletnie, bliskie kontakty. Polskie wydawnictwa są ważnymi partnerami licencyjnymi dla niemieckich wydawczyń i wydawców: w 2015 udzielono 367 licencji, co stanowi o niewielkim wzroście w stosunku do roku 2014 (324 licencji). Od 2011 roku polski plasuje się wśród dziesięciu najważniejszych języków w obszarze licencjonowania niemieckich tytułów zagranicą. Na niezmiennym poziomie utrzymuje się zainteresowanie polską literaturą w Niemczech. Polski znajduje się na liście dwudziestu najważniejszych języków, z których powstają przekłady dla niemieckich wydawnictw: w 2015 przetłumaczono na niemiecki 48 polskich pozycji, w tym 16 tytułów literatury pięknej. 

W 2000 Polska prezentowała się jako Gość Honorowy podczas Frankfurckich Targów Książki, w 2006 miała miejsce rewizyta Niemiec w Warszawie. Wymiana ta znajduje odzwierciedlenie również w poziomie zainteresowania polskiej publiczności niemiecką kulturą: jak podaje niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ponad 2 miliony polskich uczennic i uczniów uczy się języka niemieckiego.

Miłośnicy literatury  obejrzą na niemieckim stoisku około 800 niemieckich książek –m.in. kolekcje „Wolność słowa”, „Książki dla dzieci”, „Najpiękniejsze książki”, „Niemiecka Nagroda Literacka Deutscher Buchpreis i nowości literackie”, „Biografie powojenne” oraz po raz pierwszy „Liść tego drzewa. Doświadczanie przyrody w pisarstwie niemieckojęzycznych autorów”.

 

O Goethe-Institut

Goethe-Institut e.V. jest instytutem kultury Republiki Federalnej Niemiec działającym na całym świecie. Promujemy znajomość języka niemieckiego zagranicą i wspieramy międzynarodową współpracę kulturalną. Upowszechniamy całościowy wizerunek Niemiec, informując o ich życiu kulturalnym, społecznym i politycznym. Nasze programy kulturalne i edukacyjne wspierają dialog interkulturowy i umożliwiają uczestnictwo w życiu kulturalnym, wspomagają rozwój struktur społeczeństwa obywatelskiego i promują globalną mobilność.

 

O FrankfurckichTargach Książki

Frankfurckie Targi Książki czyli 7 150 wystawców ze 106 krajów, 278 000 odwiedzających, ponad 4 000 wydarzeń oraz 10 000 akredytowanych dziennikarzy, w tym 2 400 bloggerów;

wszystko to czyni je największymi targami specjalistycznymi międzynarodowego rynku wydawniczego. To również ponadbranżowe miejsce spotkań przedstawicieli przemysłu

filmowego oraz branży gier komputerowych. Od roku 1976 merytoryczny akcent Targów wyznacza zmieniający się corocznie Gość Honorowy, który odwiedzającym prezentuje w urozmaicony sposób swój rynek książki, literaturę i kulturę. Frankfurckie Targi Książki organizują udział niemieckich wydawców w 20 międzynarodowych targach książki oraz na przestrzeni całego roku specjalistyczne wydarzenia na międzynarodowych rynkach. Dzięki utworzeniu Frankfurt Book Fair Business Club do dyspozycji przedsiębiorstw, wydawnictw, założycieli, ekspertów i wizjonerów stworzono idealne warunki do prowadzenia biznesu. Frankfurckie Targi Książki jest firmą córką Niemieckiego Związku Wydawców i Księgarzy. www.buchmesse.de

 

Kontakt dla mediów:

Prasa & komunikacja zewnętrzna Frankfurter Buchmesse

Katja Böhne, kierowniczka działu marketingu i komunikacji, tel.: +49 (0) 69 2102-138, press@book-fair.com

Kathrin Grün, kierowniczka działu komunikacji, Tel.: +49 (0) 69 2102-170, gruen@book-fair.com

> pozostałe informacje prasowe > www.buchmesse.de/pressemitteilungen/

> zdjęcia dla prasy > www.buchmesse.de/pressefotos/Kontakt

 

Organizator wykonawczy

Murator EXPO Sp. z o.o.
ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa
tel. (22) 829 66 80
faks (22) 826 66 81
biuro@muratorexpo.pl
NIP : 113-21-59-933

Polecamy